Νίκη με ανατροπή για την Τορίνο

Για την 5η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, η Τορίνο έκανε την ανατροπή κόντρα στην Μίλαν καθως την νίκησε με 2-1 στο Ολυμπιακό Στάδιο του Τορίνο.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά και για τις δυο ομάδες. Όμως όσο περνούσαν τα λεπτά η Μίλαν άρχισε να παίρνει το πάνω χέρι, καθως απείλησε πρώτη με το φάουλ του Τσαλχάνογλου.

Στο 17′ Ντε Σιλβέστρι ανέτρεψε στην περιοχή τον Λεάο και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Την έσχατη των ποινών την ανέλαβε ο Πίατεκ, ο οποίος ήταν εύστοχος στο 19′.

Μετά το γκολ οι ροσονέρι ήταν αυτοί που πολιορκούσαν τον Σιρίγκου, ωστόσο η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι. Το μόνο που κατάφερε η Τορίνο ήταν ένα σουτ στις καθυστερήσεις με τον Μπελότι . Με το προβάδισμα πηγε η Μίλαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η Γκρανάτα απείλησε πρώτη με τον Αίνα, με τον Ντοναρούμα να είναι σε ετοιμότητα. Η Μίλαν απάντησε με τον σουτ του Πίατεκ στο 54′ έπειτα από το ξέσπασμα και πάσα του Ρομανιόλι. Οι γηπεδούχοι όσο περνούσαν τα λεπτά άρχιζαν να γίνονται πιο επικίνδυνοι  προς στην οπισθοχωρημένη Μίλαν. Στο 72′ ο Μπελότι με κεραυνό έκανε το 1-1.

Μετά το γκολ η ομάδα του Ματσάρι πάτησε το γκάζι με αποτέλεσμα στο 76′ να κάνει το 2-1 με το ψαλιδάκι του Μπελότι κάνοντας την ανατροπή. Προς το τέλος του αγώνα το συνολο του Τζανπάολο ξύπνησε και προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσια με τους Σούσο και Κεσί όμως ο Σιρίγκου ήταν αποτελεσματικός και κράτησε το τρίποντο για την ομάδα του.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

Τορίνο (Βάλτερ Ματσάρι): Σιρίγκου, Ιτσο, Λιάνκο (57′ Ανσάλντι), Μπρέμερ, Ντε Σιλβέστρι, Μπαζέλι, Ρινκόν, Αϊνα (83′ Ντίντζι), Βέρντι (66′ Μπερενγκέρ), Μπελότι, Τζάτζα.

Μίλαν (Μάρκο Τζαμπάολο): Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Μουσάκιο, Ρομανιόλι, Τεό Ερναντέζ, Κεσί, Μπενασέρ (78′ Ρέμπιτς), Τσαλχάνογλου, Σούσο, Ραφαέλ Λεάο (65′ Μποναβεντούρα), Πιόντεκ.