Νίκη με ανατροπή για την Τσέλσι

Η Τσέλσι επικράτησε 2-1 με ανατροπή της Άστον Βίλα στο «Villa Park» στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικης της Premier League. Πούλισιτς και Ζιρού καθάρισαν για τους φιλοξενούμενους που έφτασαν τους 51β. κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για να κλειδώσει την θέση που οδηγεί στο Champions League.

Για πρώτη φορά στην αρχική ενδεκάδα της Τσέλσι ήταν ο Λόφτους-Τσικ, μετά τον τραυματισμό που είχε στον αχίλλειο το Μάιο του 2019.

Στο 32’ η Τσέλσι έχασε ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Κόβατσιτς έκανε το σουτ, ο Νίλαν εχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του, αλλά κατάφερε τελικά και μπλόκαρε.Μπορεί στο πρώτο μέρος οι «μπλε» να είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων ωστόσο η Άστον Βίλα ήταν εκείνη που προηγήθηκε με 0-1. Ο Ντόουγκλας Λουίζ έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Χάουζ έκανε την προβολή, αλλά ο Κέπα σε πρώτο χρόνο απομάκρυνε, στο ριμπάουντ όμως ο 24χρονος ευστόχησε.

Τα δύο ημίχρονα ήταν χωρισμένα και στο δεύτερο μέρος η Τσέλσι ισοφάρισε και στην συνέχεια έκανε την ανατροπή παίρνοντας κεφάλι στο σκορ. Στο 60’ ο Πούλισιτς με δυνατό σουτ στο δεύτερο δοκάρι έφερε το ματς στα ίσα για το 1-1.

Δυο λεπτά αργότερα ο Ζιρού έκανε την ανατροπή για τους Λονδρέζους, ο Γάλλος έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Χούριχεϊν και κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Νίλαντ για το τελικό 1-2. Δημιουργός και στα δύο γκολ ο Αθπιλικουέτα.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι με τους μπλε να ψάχνουν και το τρίτο γκολ χωρίς όμως αποτέλεσμα και την Άστον Βίλα να έχει μια καλή ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 88’. Ο Χότα εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Κρίστενσεν, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Κέπα.

Άστον Βίλα (Ντιν Σμιθ): Νίλαντ, Κόνσα, Μινγκς, Χάουζ, Τάργκετ, Χούριχεϊν (70′ Τρεζεγκέ), Λουίς, ΜακΓκιν (88′ Χότα), Ελ-Γκάζι (70′ Νακάμπα), Γκρίλις, Ντέιβις (57′ Σαμάτα

Τσέλσι (Φρανκ Λάμπαρντ): Κέπα, Αλόνσο, Κρίστενσεν, Ρίντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Κόβατσιτς (55′ Μπάρκλεϊ), Καντέ, Λόφτους-Τσικ (55′ Πούλισιτς), Μάουντ, Ουίλιαν (90′ Τζέιμς), Ζιρού (80′ Έιμπραχαμ)

Νιούκαστλ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 3-0

Εύκολο απόγευμα είχε η Νιούκαστλ στο παιχνίδι που διεξήχθη νωρίτερα, καθώς επικράτησε με 3-0 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στην εντός έδρας αναμέτρηση.

Η αποβολή του Ίγκαν με δεύτερη κίτρινη κι ενώ το σκορ ήταν 0-0 στο 50ό λεπτό έδωσε περιθώρια στην Νιούκαστλ και πέντε λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ (55’). Ο Ρίτσι έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Στίβενς αντί να απομακρύνει, έπιασε αέρα και ο Σεν-Μαξεμέν νίκησε τον Χέντερσον για το 1-0.

Από ρόλο δημιουργού στο 69’, ο Ρίτσι ανέλαβε ρόλο εκτελεστή, εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Χέιντεν και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, σημειώνοντας το 2-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ζοέλιντον με προβολή για το τελικό 3-0.

Η Σέφιλντ έχασε την ευκαιρία να πατήσει ακόμη πιο γερά στις θέσεις που δίνουν εισιτήριο για την Ευρώπη και παρέμεινε στους 44β., ενώ η Νιούκαστλ έφτασε τους 48 διαλύοντας και τις τελευταίες αμφιβολίες για την παραμονή της στην Premier League.

Νιούκαστλ: Ντουμπράβκα, Μανκίγιο, Λασέλ, Φερνάντες, Ρόουζ, Ρίτσι (90+2′ Γέντλιν), Χέιντεν, Σέλβι (85′ Σερ), Σεν-Μαξεμέν (79′ Μπενταλέμπ), Αλμιρόν (85′ Λάτσαρο), Ζοέλιντον (78′ Κάρολ).

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ: Χέντερσον, Μπάσαμ, Ίγκαν, Ρόμπινσον, Μπάλντοκ, Μπέρχε (66′ Λούντστραμ), Νόργουντ, Φλεκ (73′ Λουκ Φρίμαν), Στίβενς, ΜακΜπέρνι (85′ Κίρον Φρίμαν), Σαρπ (74′ Ζίβκοβιτς).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της αγωνιστικής:

Παρασκευή 19/06

Νόρις – Σαουθάμπτον 0-3 (49′ Ίνγκς, 54′ Άρμστρονγκ, 79′ Ρέντμοντ)

Τότεναμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1 (27′ Μπέρχβαϊν / 81′ πεν Μπρούνο Φερνάντες)