Νίκη-πρόκριση για τον Πανιώνιο

Ο Πανιώνιος έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας καθώς νίκησε με 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στην Νέα Σμύρνη, σε συνδυασμό με την ισοπαλία στην πρωτεύουσα της Ηπείρου.
Στο πρώτο μέρος οι Πανιώνιος και ΠΑΣ ήταν επιθετικοί προσέφεραν πολύ όμορφο θέαμα αλλά δεν είχαν το ζητούμενο δηλαδή το γκολ.
Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τον ρυθμό του πρώτου ημιχρόνου αλλά είχε το ζητούμενο δύο τέρματα από πλευράς Πανιωνίου.

Στο 6′ ο Μάνος βρήκε τετ α τετ με τον Μανοΐλοβιτς όμως ο κίπερ του Πανιωνίου έδιωξε εντυπωσιακά.
Στο 13′ ο Σπιριντόνοβιτς είχε δοκάρι σε σουτ που έκανε μέσα από την περιοχή.

Ο Πανιώνιος σκόραρε στο 16′ αλλά το γκολ ορθά δεν μέτρησε καθώς ο Ντουρμισάϊ έκανε επιθετικό φάουλ στον Ευάγγελου.
Ο Μάνος απείλησε στο 18′ με διαγώνιο σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο.
Ο Ντουρμισάϊ στο 23′ που ήταν ο καλύτερος παίκτης του παιχνιδιού έκανε άλλη μια ευκαιρία με σουτ που απέκτησε ο κίπερ του Πας, χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε κόρνερ.

Στο 34′ ο Μανθάτης σέντραρε εκεί που ήταν ο Ντουρμισάϊ αλλά το εναέριο γυριστό του έφυγε λίγο έξω από τα δοκάρια του Νεοφύτου.

Στο 45′ ο Βιδάλ εκτέλεσε κόρνερ ο Κάστρο έκανε την προβολή αλλά από τα δύο μέτρα δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Ο Πανιώνιος στο 52′ κέρδισε πέναλτι, από χέρι του Ευάγγελου ο Ντουρμισάι ανέλαβε την εκτέλεση και σκόραρε για το 1-0 υπέρ των Νεοσμυρνιωτών.

Στο 74′ ο Σαραμαντάς έδωσε την πρόκριση στον Πανιώνιο. Ο Μανθάτης έκανε ένα γύρισμα, ο Σαραμαντάς πήρε την μπάλα απέφυγε έναν αμυνόμενο και έκανε το τελικό 2-0.
Οι συνθέσεις:
Πανιωνίου: Μανοΐλοβιτς, Σαραμαντάς, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Παπαγεωργίου, Κεϊτά, Κόρμπος(Μπανάνα 86′), Μανθάτης, Τσιλούλης(Καμαρά 69′), Κούρντι, Ντουρμισάι(Οικονομίδης 91′)

ΠΑΣ Γιάννινα: Νεόφυτος, Μιχαήλ, Ευαγγέλου, Σκόνδρας, Τσικάρσκι(Σεργκελασβίλι 68′), Κάστρο, Βιδάλ(Παμλίδης 73′), Αποστολόπουλος, Ξύδας, Αθανασιάδης, Μάνος(Κρισμάν 65′)

Κάρτες: Σταυρόπουλος, Μάνος, Ευάγγελου, Σκόδρας, Κάστρο, Σαραμαντάς