Νίκη… πρωταθλήματος για την Μπάγερν

Στο Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ, η Μπορούσια Ντόρτμουντ υποδέχτηκε την Μπάγερν Μονάχου για την 28η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα, αλλά ηττήθηκε με 0-1.

Η Μπορούσια έδειξε από την αρχή της αναμέτρησης και δημιούργησε ευκαιρία μόλις στο δεύτερο λεπτό, αλλά οι αμυντικοί κατάφεραν να ανακόψουν την προσπάθεια του Χόλαντ μέσα στην περιοχή. Λίγα λεπτά αργότερα (10’), ο Αζάρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής το ακύρωσε ως οφσάιντ.

Στην συνέχεια (25’), η Μπάγερν κατάφερε να φτάσει στο αντίπαλο τέρμα και να απειλήσει, αλλά η προσπάθεια του Γκάνμπρι κόπηκε από αμυντικό. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κι άλλο τον ρυθμό τους και κατάφεραν να σημειώσουν γκολ στο 43’. Ο Κόμαν έδωσε την μπάλα στο Κίμιτς, ο οποίος από το όριο της περιοχής έκανε το σουτ, κάνοντας το 0-1, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Οι δύο πλευρές προσπάθησαν να βρουν διαδρόμους προς το αντίπαλο τέρμα, αλλά χωρίς επιτυχία. Στο 54’, ο Μπούρκι ήταν στην σωστή θέση για να αποκρούσει το σουτ, που επιχείρησε ο Γκορέτσκα από την άκρη της περιοχής. Ο Χόλαντ με καλό σπριντ μέσα στην περιοχή προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την πάσα που πήρε, αλλά οι αμυντικοί έκοψαν με τάκλιν κερδίζοντας κόρνερ.

Οι συνεχείς διακοπές δεν βοήθησαν στο ρυθμό του αγώνα, με τους παίκτες να μην μπορούν να βρουν διαδρόμους προς το αντίπαλο τέρμα. Στο 83’, ο Λεβαντόφσκι έκανε ένα σουτ από μακριά, αλλά η προσπάθεια σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι. Οι γηπεδούχοι δεν αντέδρασαν στην πορεία της αναμέτρησης και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το 0-1 να μείνει ως το τέλος.

Η Μπάγερν διατήρησε την πρώτη θέση ανεβάζοντας την διαφορά από την Μπορούσια στους 7 βαθμούς.

Κίτρινες: Χούμελς, Νταχούντ – Μίλερ, Ντέιβις

Μπορούσια Ντόρτμουντ: Μπούρκι, Ακαντζί, Χούμελς, Πίστσεκ (80’ Γκέτσε), Γκερέιρο Ρ., Νταχούντ (85’ Βίτσελ), Ντιλέινι (46’ Καν), Χακίμι, Μπραντ (46’ Σάντσο), Μπράουτ Χόλαντ (72’ Ρέινα), Αζάρ

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Παβάρ, Μπόατενγκ (85’ Ερνάντεθ), Αλάμπα, Ντέιβις, Γκορέτσκα, Μίλερ, Κίμιχ, Κομάν (73’ Πέρισιτς), Λεβαντόφσκι, Γκάνμπρι (87’ Μαρτίνεθ)