Νίκη ψυχολογίας για την Έβερτον

Στο «Γκούντισον Παρκ» η Έβερτον πήρε την νίκη με 2-0 από την Τσέλσι για την 31η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Με τις δυο ομάδες να μοιράζονται από ένα ημίχρονο αλλά η Έβερτον να είναι πιο εύστοχη.

Στο πρώτο ημίχρονο η Τσέλσι ήταν αυτή που είχε την επιθετική πρωτοβουλία των κινήσεων, απειλώντας πρώτη με τον Αζάρ στο 6΄ όμως ο Πίκφορντ  έσωσε την ομάδα του, ένα λεπτό αργότερα ο Αζάρ τράνταξε το δοκάρι του Πίκφορντ. Οι «μπλε» που είχαν το πόδι τους πατημένο στο γκάζι απείλησαν εκ νέου με τον Ιγκουαίν με τον Γιέρι Μινα να σώζει την ομάδα του. Η Έβερτον προσπάθησε να  φέρει το ματς στα ίσια έχοντας δυο καλές περιπτώσεις για γκολ με τους Λιούιν και Γκόμες όμως η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πρώτο λόγο . Στο 44΄ ο Πέδρο σημείωσε το 0-1 όμως ακυρώθηκε για οφσάιντ . Πάρα τον παθητικό ρόλο των γηπεδούχων το 0-0 συνόδεψε

Στην επανάληψη τα «ζαχαρωτά» μπήκαν με επιθετική διάθεση προσπαθώντας να ανοίξουν το σκορ με τον Μπερνάρντ όμως ο Βραζιλιάνος δεν πρόλαβε την μπάλα. Στο 47΄ ο Γκόμες με κεραυνό απείλησε τον Κέπα ο οποίος αποσιώπησε τον κίνδυνο. Το 1-0 έγινε από τον Ρισάρλισον στο 49΄ οποίος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας των Λονδρέζων.  Η Τσέλσι προσπάθησε να απάντηση  στο 55΄ με τον Αλόνσο όμως η μπάλα πήγε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 59΄ ο Ιγκουαΐν δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Πίκφορντ. Στο 64΄ο Μπάρκλεϊ παραλίγο να πληγώσει την πρώην του ομάδα. Στην συνέχεια η ομάδα του Σίλβα απείλησε με τον Ριτσάρλισον . Στο 71΄ο Βραζιλιανός κέρδισε το πέναλτι από την ανατροπή του από τον Αλόνσο ,την έσχατη των ποινών ανέλαβε ο Σίγκουρντσον ο οποίος στην αρχή νικήθηκε από τον Κεπα ,αλλά σε δεύτερο χρόνο ο Ισλανδός σημείωσε το τελικό 2-0 .

Πλέον η Τσέλσι είναι στην 6η θέση πίσω από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και εκτός ζώνης του Τσαμπιονς Λιγκ.

Έβερτον: Πίκφορντ, Κόουλμαν, Κιν, Μίνα, Ντίνι, Αντρέ Γκόμες (68′ Σνάιντερλεν), Γκέιγ, Ριτσάρλισον, Σίγκουρντσον (86′ Ντέιβις), Μπερνάρντ (78′ Γουόλκοτ), Κάλβερτ-Λιούιν

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Λουίς, Αλόνσο, Καντέ, Ζορζίνιο (74′ Χάντσον-Οντόι), Μπάρκλεϊ (65′ Λόφτους-Τσικ), Πέδρο, Αζάρ, Ιγουαΐν (66′ Ζιρού)