Νίκη στην παράταση για την Βασίλισσα

Στην παράταση λύγισε το Περιστέρι στο ΟΑΚΑ από την ΑΕΚ με 91- 83.

Οι καλύτεροι από πλευράς της νικήτριας ΑΕΚ ήταν οι Ξανθόπουλος και Γιαννόπουλος με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Ενώ από το φιλοξενούμενο ΓΣ Περιστερίου, οι Σκορδίλης με 13 πόντους και ο Ντάνιελς με 10.

Το Περιστέρι με καλή άμυνα υποχρέωσε την ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο σε πολλά λάθη και στο τέλος ήταν μπροστά με +3(14-17).

Στην συνέχεια η Βασίλισσα βρήκε τα πατήματα της και με όπλο της την επίθεση στο ημίχρονο προηγούνταν με έναν πόντο(37-36).

Στην τρίτη περίοδο οι ομάδες προσπαθούσαν κυρίως μέσα από την ρακέτα να σκοράρουν και τα κατάφεραν πολύ καλά καθώς 49 πόντους συνολικά για το 62-60.

Στην τέταρτη περίοδο κυριάρχησε η άμυνα και η αστοχία της ΑΕΚ εκεί βρήκε το πάτημα το Περιστέρι και οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση(77-77).

Αυτή την φορά η ΑΕΚ δεν την πάτησε και νίκησε πολύ εύκολα στην παράταση με 91-83.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 37-36, 62-60, 77-77, 91-83

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος 19 (5/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 16 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τζέιμς 6, Εμπάκουε 4, Γιορκ 13 (2), Μωραΐτης 5 (1), Σάκοτα 9, Χάντερ 15, Ρογκαβόπουλος 2, Σαντ-Ρος, Θίοντορ 2

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 13 (8 ριμπάουντ, 3 τάπες), Βασιλόπουλος 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Γκρέι 13 (3), Αγραβάνης 14 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Καράμπελας 7 (2 τρίποντα, 5 λάθη), Μουράτος 1, Μπέντιλ 13 (1), Ντάνιελ 10 (7 ριμπάουντ), Κάλαχαν 2, Φλέμινγκς 5 (1)