Νίκη του ΟΦΗ επί της Λαμίας

Τη νίκη με 1-2 πήρε ο ΟΦΗ επί της Λαμίας στο “Αθανάσιος Διάκος” για τη 2η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Τα τέρματα για την ομάδα του Ηρακλείου πέτυχαν ο Βύντρα στο 35′ με αυτογκόλ και ο Σαρδινέρο στο 72′. Ενώ για τους Φθιώτες μείωσε με πέναλτι ο Ρόμανιτς στο 90’+5′.

Η Λαμία πλήρωσε το άτολμο πρώτο ημίχρονο και την αστοχία στην επανάληψη, γνωρίζοντας τη δεύτερη ήττα τις στις δύο πρώτες αγωνιστικές της Σούπερ Λιγκ.

Στο 35′ ο Νέιρα γύρισε την μπάλα από δεξιά και κατευθυνόταν με ασφάλεια στα χέρια του Επασί, με τον Βύντρα να καλύπτει τη φάση και τον τερματοφύλακά του. Στην τελευταία αναπήδησή της, όμως, η μπάλα βρήκε στο πόδι του έμπειρου αμυντικού, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Βύντρα, που σημείωσε ένα αυτογκόλ που σπάνια μπορεί να δει κάποιος.

Οι αλλαγές του Πετράκη στο ημίχρονο έκαναν τους γηπεδούχους πιο επιθετικούς, η Λαμία πίεσε για ένα τέταρτο τον ΟΦΗ και είχε καλές στιγμές για να φτάσει στην ισοφάριση, με αποκορύφωμα τη χαμένη ευκαιρία του Βιγιάλμπα. Στο 55ο λεπτό ο Ρόμανιτς έκανε την ατομική προσπάθεια από αριστερά κι έδωσε «έτοιμο γκολ» στον συμπαίκτη του, ο οποίος από εξαιρετική θέση δεν μπόρεσε να βρει καλά την μπάλα.

Στο 72΄ ο Κοροβέσης σέντραρε και ο Σαρδινέρο ανενόχλητος έγραψε το 0-2 απέναντι στον Επασί.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι ο Ρόμανιτς, στο οποίο υπέπεσε ο Σελίμοβιτς επί του ιδίου στο 90΄ και υπέδειξε ο Βρέσκας με τη χρήση του VAR, ύστερα από αρκετά λεπτά. Στο έξτρα πεντάλεπτο που παίχθηκε μετά το γκολ, η Λαμία πίεσε αλλά δεν κατόρθωσε να φτάσει στην ισοφάριση, καθώς το σουτ του Κωστίκα στο 90΄+11 έφυγε πάνω από το δοκάρι.

Λαμία (Γιώργος Πετράκης): Επασί, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Βύντρα, Σκόνδρας (66΄ Προβυδάκης), Μπεχαράνο, Νιασέ (76΄ Παλαβαντισβίλι), Βιγιάλμπα (64΄ Μπιανκόνι), Ρόμανιτς, Βασιλόγιαννης (76΄ Κωστίκας), Καραμάνος (46΄ Χατζηστραβός).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Ουές, Σακόρ (61΄ Μεγιάδο), Σελίμοβιτς, Νέιρα, Ναμπί (90΄+8 Βούρος), Διαμαντής (61΄ Σολίς), Γιαννούλης, Γκαργκατζαλίδης (77΄ Γρίβας), Στάικος (60΄ Σαρδινέρο), Κοροβέσης.