Νίκησαν τα φαβορί, στραβοπάτησε το Ελσίνκι απέναντι σε Έλληνα

Για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ διεξήχθησαν σήμερα τρεις αναμετρήσεις.

Το απόγευμα η Γεωργιανή Σαμπουρτάλο Τιφλίδας πήρε το διπλό μέσα στην αρμενική Αραράτ με 1-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος χάρη σε τέρμα του Κομπιάλκο στο 33′ με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν την ανατροπή στην επανάληψη του ημιχρόνου. Αλτουνασβίλι και Κένια ήταν οι “λυτρωτές” όπου μέσα σε ένα πεντάλεπτο(72′, 76′) πέτυχαν τα τέρματα της νίκης.

Έπειτα στην Ρίγα της Λετονίας η ομώνυμη ομάδα, στην οποία αγωνίζεται και ο Έλληνας αριστερός οπισθοφύλακας Βαλεριάνος, ήρθε ισόπαλη 1-1 με το Ελσίνκι από την Φινλανδία. Σπουδαίο “Χ” για τους γηπεδούχους όπου είχαν βασικά τον Βαλεριάνο καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού με τον Έλληνα να κάνει μία αρκετά καλή εμφάνιση.

Οι Φινλανδοί πήραν από νωρίς κεφάλι στο σκορ με τον Βάιρινεν στο 7′ με τους Λετονούς να παίρνουν την πολυπόθητη ισοπαλία στο 81′ με σκόρερ τον Μπιλίνσκι.

Η Λίνφιλντ της Βορείου Ιρλανδίας επικράτησε με 1-2 της Νίξιτς του Μαυροβουνίου χάρη σε δύο προσωπικά τέρματα του Κιρκ Μίλαρ(38′, 65′). Οι γηπεδούχοι αν και προηγήθηκαν με τον Κογιάσεβιτς στο 11′ δεν κατάφεραν να διαχειριστούν το υπέρ τους σκορ κι έτσι υποτάχθηκαν στην ανωτερότητα των αντιπάλων τους.