Νίκησε η Μίλαν, ακόμα μια ήττα η Φιορεντίνα

Πήρε την νίκη η Μίλαν στην έδρα της Μπολόνια με 3-2. Συνεχίζει το αήττητο σερί η Κάλιαρι, η οποία πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας μετά το 2-2 στην έδρα της Σασουόλο. Νέα ήττα για την Φιορεντίνα, αυτή την φορά εκτός έδρας από την Τορίνο με 2-1, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Σέριε Α.

Μπολόνια – Μίλαν 2-3

Με την νίκη αυτή η Μίλαν ανέβηκε στην 9η θέση, έχοντας 20 βαθμούς. Η Μπολόνια παρέμεινε στους 16 βαθμούς βρισκόμενη στην 13η θέση.

Η Μιλανέζοι προηγήθηκαν με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πιάτεκ στο 15′ και διπλασίασαν (2-0) τα τέρματα τους στο 32′ με τον Ερναντές.

Ο ακραίος αμυντικός της Μίλαν, στάθηκε άτυχος στο 40ο λεπτό, καθώς άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας τους, διαμορφώνοντας το 2-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και τρίτο γκολ (3-1) με τον Μποναβεντούρα στο 46′.

Η Μπολόνια το μόνο που κατάφερε είναι να μειώσει σε 3-2 στο 84′ με πέναλτι του Σανσόνε.

Τορίνο – Φιορεντίνα 2-1

Συνεχίζει η κακή πορεία της Φιορεντίνα, η οποία γνώρισε την τέταρτη σερί ήττα της στο πρωτάθλημα, κάτι που την “κρατάει” στην 13η θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς. Από την άλλη η Τορίνο βρίσκεται 9η με 20 βαθμούς.

Η Φιορεντίνα ήταν καλύτερη, απείλησε περισσότερο, σε ένα παιχνίδι με αρκετές φάσεις, ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει αποτέλεσμα.

Η Τορίνο άνοιξε το σκορ στο 22′ με τον Ζάζα. Το 2-0 έκανε ο Ανσάλντι στο 72ο λεπτό.
Το γκολ που μείωσε σε 2-1 η Φιορεντίνα, επιτεύχθηκε στο 90+1′ από τον Κάσερες.

Σασουόλο – Κάλιαρι 2-2

Συνεχίζει το αήττητο σερί η Κάλιαρι. Οι “Ροσομπλού” έχουν να γνωρίσουν τη ήττα από την 2η αγωνιστική και την Ίντερ, μετρώντας 9 νίκες και 4 ισοπαλίες και βρίσκονται στην 4η θέση του πρωταθλήματος με 29 βαθμούς, ισοβαθμώντας με την Ρόμα. Η Σασουόλο από την άλλη, βρίσκεται 14η με 15 βαθμούς.

Η Σασουόλο έκανε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και μόλις στο 7ο λεπτό ο Μπεράρντι άνοιξε το σκορ. Ο Ντζούρισιτς έκανε το 2-0 στο 36′ βάζοντας τις βάσεις για μια σημαντική νίκη.

Ωστόσο η Κάλιαρι στο δεύτερο μέρος αντέδρασε και στο 51ο λεπτό μείωσε σε 2-1, με τον Ζοάο Πέδρο.

Οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να “κλειδώσουν” το ματς, όμως ο Μπεράρντι σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι από την άσπρη βούλα.
Το “χρυσό” γκολ της ισοφάρισης για την Κάλιαρι πέτυχε ο Ραγκάτζου στο 90ο λεπτό.

Λέτσε – Τζένοα 2-2

Έναν πολύτιμο βαθμό πήρε η Τζένοα στην έδρα της Λέτσε, αγωνιζόμενοι μάλιστα με 9 παίκτες στα τελευταία 15′ οι φιλοξενούμενοι.

Στην 15η θέση είναι η Λέτσε έχοντας 15 βαθμούς. Η Τζένοα παρά την ισοπαλία, έχει κολλήσει στις τελευταίες θέσης της βαθμολογίας, βρισκόμενη στην 18η θέση με 11 βαθμούς.

Η Τζένοα έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας ένα μεγάλο προβάδισμα με 2-0. Το πρώτο γκολ πέτυχε ο Πάντεφ στο 31′, ενώ το 2-0 έκανε το Κρισίτο στο 45+5′.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λέτσε μείωσε σε 2-1 με τον Φάλκο στο 60′. Η ομάδα της Γένοβας έμεινε με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Αγκουντέλο στο 69′, για άσχημο μαρκάρισμα.
Το γκολ της ισοφάρισης για τους γηπεδούχους, ήρθε στο επόμενο λεπτό (70′) Ταμπανέλι.

Η Τζένοα έμεινε στην συνέχεια με 9 παίκτες, μετά από την αποβολή και του σκόρερ του πρώτου τέρματος, Πάντεφ στο 77′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Τελικά το 2-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Σαμπντόρια – Πάρμα 0-1

Έφυγε με το “διπλό” από την Γένοβα η Πάρμα. Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην 8η θέση με 21 βαθμούς, ενώ η Σαμπντόρια παραμένει μια ανάσα από την ζώνη του υποβιβασμού, στην 17η θέση, έχοντας 12 βαθμούς.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε στο 21′ με κεφαλιά ο Κούκα.

ΣΠΑΛ – Μπρέσια 0-1

Σημαντική νίκη πήρε στην έδρα της ΣΠΑΛ η Μπρέσια, ξεκολλώντας από την τελευταία θέση και προσπερνώντας τους γηπεδούχους.

Ο Μάριο Μπαλοτέλι πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα, στο 54ο λεπτό.

Η ΣΠΑΛ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, ωστόσο ο Πετάγκνα έχασε πέναλτι στο 74′.