Νίκησε και άρεσε!

Συνεχίζει το αήττητο σερί του ο «Δικέφαλος», αφού κέρδισε και την Ξάνθη με 2-0 στο γήπεδο της Τούμπας για την 11η αγωνιστική της Super League Σουρωτής.

Ο ΠΑΟΚ δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από την Ξάνθη, είχε την κατοχή της μπάλας και από την στιγμή που έβαλε το πόδι στο γκάζι σημείωσε και τα δυο τέρματα του, που με αυτή τη νίκη φτάνει στους 29 βαθμούς και παραμένει μόνος πρώτος.

Τώρα το ενδιαφέρον των παικτών του Λουτσέσκου πηγαίνει στον κρίσιμο αγώνα με την Τσέλσι.

Το ματς ξεκίνησε με τον «Δικέφαλο» να έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά την Ξάνθη να έχει τη μοναδική τελική στο πρώτο δεκάλεπτο. Η πρώτη τελική για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 17’ από απευθείας φάουλ του Πέλκα, που κατέληξε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Ζίφκοβιτς.

Οι παίκτες του Λουτσέσκου κυκλοφορούσαν τη μπάλα, αλλά χωρίς να γίνουν απειλητικοί για την εστία της Ξάνθης.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έκαναν τη μεγάλη στιγμή στο ματς μέχρι εκείνη τη στιγμή, αλλά η εξ’ επαφής κεφαλιά του Κάστρο την έδιωξε σε κόρνερ ο Πασχαλάκης στο 29’ και στη συνέχεια της φάσης ο ΠΑΟΚ εκδήλωσε εντυπωσιακή αντεπίθεση με τον Ζίφβοβιτς να σταματά σε τετ α τετ τον Πρίγιοβιτς στο 30’.

Ο Μπίσεσβαρ στο 40’ δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, αλλά και πάλι ο Ζίφκοβιτς έδιωξε σε κόρνερ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στο 47’, ο Βιεϊρίνια μπήκε από τα αριστερά, έκανε τη σέντρα, ο Πρίγιοβιτς έπιασε την κεφαλιά και την έστειλε στα δίχτυα.

Ορεξάτος και για δεύτερο γκολ ήταν ο «Δικέφαλος» και στο 59’ χάθηκε μια μεγάλη στιγμή με τον Πέλκα, με το σουτ του από το ύψος της περιοχής να καταλήγει λίγο άουτ. Το δεύτερο τέρμα όμως ήρθε λίγα λεπτά αργότερα με πανέμορφο φάουλ του Μαουρίτσιο.

Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε, με τον ΠΑΟΚ να κάνει κάποιες καλές στιγμές με τον Πέλκα και τον Μπίσεσβαρ, αλλά χωρίς να αλλάξει το 2-0.

Σκόρερ: 47’ Πρίγιοβιτς, 65’ Μαουρίτσιο

Κίτρινες: 16’ Κίτσιου – 63’ Μπαξεβανίδης

ΠΑΟΚ  (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα (57’ Τόσκα), Κρέσπο, Κίτσιου (46’ Βιεϊρίνια), Μαουρίτσιο (75’ Βέρμπλουμ), Κάνιας, Λημνιός, Πέλκας, Μπίσεσβαρ, Πρίγιοβιτς

Αναπληρωματικοί: Ρέι, Τόσκα, Σάκχοφ, Ζαμπά, Άκπομ

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίφκοβιτς, Χατζητερζόγλου, Λισγάρας, Ντουρίτσκοβιτς, Κασάδο, Καμαρά, Μπαξεβανίδης, Καντά (57’ Σαρπόνγκ), Κάστρο (69’ Μπρίτο), Κοβάσεβιτς (83’ Μελιόπουλος), Γέντρισεκ

Αναπληρωματικοί: Γκαραβέλης, Σουλεϊμάν, Μελισσόπουλος, Κίκε