Νίκησε και ελπίζει η Λαμία, “βυθίζεται” η ΑΕΛ

Σημαντική νίκη της Λαμίας επί της ΑΕΛ για τον μεταξύ τους εξ αναβολής αγώνα.

Τη νίκη με 0-1 πήρε η Λαμία επί της ΑΕΛ στο «Αλκαζάρ» για τον εξ αναβολής μεταξύ τους αγώνα για την 8η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1.

Με αυτή τη νίκη της, η Λαμία κάνει σημαντικό βήμα για την παραμονή της έχοντας 18 βαθμούς, σε αντίθεση με την ΑΕΛ, που βρίσκεται σε ακόμα πιο δεινή θέση με 10 βαθμούς.

Σκόρερ του αγώνα, ήταν στο 41’ ο Αραμπούλι.

Το ματς

Στην έναρξη του αγώνα ο Μπεν Χατίρα απείλησε τον Επασί όμως ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων είχε την απάντηση.

Η Λαμία επίσης προσπάθησε αμέσως να απειλήσει.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για την Λαμία ήρθε στο 19ο λεπτό με συνεργασία Καραμάνου και Μπα αλλά τελικά ο Νάγκι μπλόκαρε.

Η ομάδα της Λαμίας ήταν καλύτερη σε όλο το πρώτο ημίχρονο και έτσι στο 41ο λεπτό ήρθε το γκολ για τους κυανόλευκους.

Ο Μαρτίνεθ έκανε την σέντρα και ο Αραμπούλι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 0-1.

Στο 49ο λεπτό ο Μπα σέντραρε στον Αραμπουλί, ο δεύτερος πλάσαρε από κοντά  αλλά ο Νάγκι έδιωξε.

Στο 54ο λεπτό η ΑΕΛ έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση αλλά ο Μουκάντζο σούταρε άουτ.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Αραμπούλι «φλέρταρε» με το 2-0 αλλά δεν τα κατάφερε.

Στο 77ο λεπτό ο Μπεχαράνο έκανε ένα καλό σουτ αλλά ο Νάγκι έδιωξε σε κόρνερ.

Καμία άλλη ευκαιρία δεν έγινε έως το τέλος του αγώνα.

Κίτρινες κάρτες: Γκράουρ, Ακούνια, Μαρτίνεθ, Ζίζιτς,

ΑΕΛ (Τζανλούκα Φέστα): Νάγκι, Γκράουρ, Ζίζιτς, Χουσίνο, Μιχαήλ, Καρανίκας (46’ Νικολιας), Κολομπίνο (89’ Σπαρβ), Στίφλερ (63’ Ντουρμισάι), Μπεν Χατίρα, Ακούνια, Μουκαντζό (76’ Πινακάς)

ΠΑΣ Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνες, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Καραμάνος (88’ Μπιάρνασον), Ντέλετις (88’ Τζέιμς), Μπα (69’ Γκαζαριάν), Αραμπούλι