Νίκησε και τον ΠΑΣ Γιάννινα ο Αστέρας Τρίπολης

Την πέμπτη νίκη του σε ισάριθμα φιλικά προετοιμασίας σημείωσε ο Αστέρας Τρίπολης

Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε με 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», σε φιλικό ματς προετοιμασίας

Η ομάδα της Τρίπολης ξεκίνησε επιθετικά το ματς και στο 7ο λεπτό ο Καστάνιο με κεφαλιά μετά από φάουλ του Ριέρα, έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Στο 8΄ ο Λέο Τιλίκα είχε πλασέ στο δοκάρι του Λοντίνγκιν, ενώ στο 28΄ ο Εραμούσπε «έσωσε» στη γραμμή την κεφαλιά-ψαράκι του Μπαράλες.

Στο 36΄ ο Αστέρας άνοιξε το σκορ, όταν από σέντρα του Γκαρθία ο Βαλιέντε με κεφαλιά σηκώθηκε πιο ψηλά απ’ όλους και «νίκησε» την άμυνα του ΠΑΣ κάνοντας το 1-0.

Στο β΄ μέρος ο Αστέρας συνέχισε να είναι πολύ πιο επιθετικός, χάνοντας άλλες δύο μεγάλες ευκαιρίες. Συγκεκριμένα, στο 64΄ η ομάδα της Αρκαδίας είχε νέο δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Κρέσπι, ενώ στο 83΄ ήταν η σειρά του Σίτο να… σημαδέψει το (οριζόντιο) δοκάρι σε σέντρα-σουτ προς την εστία του ΠΑΣ.

Η ομάδα των Ιωαννίνων είχε την καλύτερη στιγμή της στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με το σουτ του Μορέιρα που απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Τσιφτσής.

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκαρθία, Ατιένθα, Καστάνιο, Άλβαρες, Βαλιέντε, Μουνάφο, Κρέσπι, Ριέρα, Τιλίκα, Μπαράλες

ΠΑΣ Γιάννινα (Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Κάργας, Σιόντης, Καραχάλιος, Γκαρντάφσκι, Σνάιντερ, Περέα, Κόντε