Νίκησε και βλέπει τετράδα ο Βόλος

Νίκη του Βόλου στους Ζωσιμάδες.

Σημαντικό διπλό πήρε ο Βόλος, καθώς επικράτησε με 0-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες» για τη 18η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Το γκολ που έκρινε τη συνάντηση, πέτυχε ο Τάσος ΔΟυβίκας στο 14’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Ύστερα από αυτό το αποτέλεσμα, ο Βόλος είναι στην 7η θέση με 23 βαθμούς, στο -4 από την εξάδα, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα είναι στην 11η θέση με 15 βαθμούς.

Η ομάδα του Βόλου μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μπαρτόλο από τον Εραμούσπε. Ο Δουβίκας έστησε τη μπάλα στην άσπρη βούλα και στο 14΄ έκανε το 0-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο και είχαν την ευκαιρία να πάνε με προβάδισμα ασφαλείας στα αποδυτήρια, όμως στο 35΄ η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι του Χουτεσιώτη μετά από ωραία προσπάθεια και σουτ του Δουβίκα.

Ο Αργύρης Γιαννίκης ήξερε πως κάτι πρέπει να αλλάξει και άμεσα, γι΄αυτό δεν δίστασε να πραγματοποιήσει τρεις αλλαγές με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου. Ο ΠΑΣ έγινε πιο κινητικός, είχε κάποιες καλές στιγμές κυρίως με τον Λιάσο, αλλά οι Βολιώτες καλά οργανωμένοι στην άμυνά τους, κρατούσαν το «μηδέν». Και τα κατάφεραν μέχρι το τέλος, παρότι οι γηπεδούχοι του ΠΑΣ είχαν σε συντριπτικό ποσοστό την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να τη μετουσιώσουν σε κάποια κλασική ευκαιρία.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Πίρσμαν, Εραμούσπε (46΄ Λιάσος), Σάλιακας (87΄ Νάουμετς), Κάργας, Σιόντης (71΄ Μιλιντσεάνου), Καρταλής, Ελευθεριάδης (46΄ Μπρένερ), Παμλίδης (46΄ Λέο), Κρίζμαν

ΝΠΣ Βόλος (Ανχέλ Λόπεθ): Κλέιμαν, Τέκιο (56΄ Ντεντάκης), Μήτογλου, Γκρίλο, Φεράρι, Ριένστρα, Τσοκάνης, Ρενάτο (56΄ Περέα), Μπαρτόλο (78΄ Σάντσες), Μαρτίνες (66΄ Κιάκος), Δουβίκας