Νίκησε με ανατροπή η Τότεναμ

Η Τότεναμ υποδέχθηκε την Μπράιτον την οποία και νίκησε με 2-1, στο παιχνίδι που άνοιξε την 19η αγωνιστική και την Boxing Day στην αγγλική Premier League.

Τα “Σπιρούνια” έπειτα από 19 αγωνιστικές, βρίσκονται στην 5η με 29 βαθμούς. Από την άλλη πλευρά η Μπράιτον βρίσκεται με 20 βαθμούς στην 13η θέση της βαθμολογίας.

Η Μπράιτον, απείλησε με τον Αλζάτε στο 4ο λεπτό. Ο Κολομβιανός βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, έκανε τις προσποιήσεις, γύρισε την μπάλα στο αριστερό και σούταρε, όμως το σουτ κατέληξε άουτ.

Ο Αλζάτε για την Μπράιτον στο 13′, επιχείρησε ακόμα ένα σουτ εκτός περιοχής. Αλλά ο Γκαζανίγκα έπεσε και έδιωξε την μπάλα χωρίς πρόβλημα.

Η Τότεναμ άνοιξε το σκορ στο 24′ με τον Χάρι Κέιν. Ο Αντερβάιλερ έκανε μια βαθιά μπαλιά, βγάζοντας μόνο του τον Κέιν, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο τετ α τετ απέναντι στον Ράιαν. Ωστόσο, το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ, μετά από εξέταση στο VAR.

Η Μπράιτον στο 37′ σκόραρε και άνοιξε το σκορ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκρος, ο Άνταμ Ουέμπστερ έπιασε μια πολύ ωραία κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τον Γκαζανίγκα να μην μπορεί να αντιδράσει (0-1).

Η Μπράιτον στο 49′ είχε μια καλή ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της. Ο Μπερνάρντο έκανε μια σέντρα από τα αριστερά, ο Κόνολι βρέθηκε αφύλακτος μέσα στην περιοχή, αλλά η κεφαλιά που έκανε δεν ήταν η καλύτερη και η μπάλα πέρασε άουτ.

Η Τότεναμ ισοφάρισε στο 53ο λεπτό. Ο Χάρι Κέιν έγινε κάτοχος της μπάλας μετά από κόντρες, μπήκε στην περιοχή σούταρε με το αριστερό ο Ράιαν έδιωξε την μπάλα και με δεύτερη προσπάθεια ο Άγγλος επιθετικός σκόραρε και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 72′ η Τότεναμ έκανε την ολική ανατροπή. Ο Έρικσεν βρήκε με υπέροχη μπαλιά στην μεγάλη περιοχή τον Οριέ. Ο Ιβοριανός έκανε με την μία το γύρισμα για τον Ντέλε Άλι, με τον Άγγλο να κάνει ένα καταπληκτικό σουτ μέσα από την περιοχή και να κρεμάει τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, για το 2-1.

Στο 90′ ο Ντέλε Άλι έχασε μια τεράστια ευκαιρία να “κλειδώσει” το ματς. Ο Άγγλος πήρε την μπάλα και βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ με το αριστερό με τον Ράιαν να κάνει μία καταπληκτική επέμβαση.

Τότεναμ (Ζοσέ Μουρίνιο): Γκαζανίγκα, Οριέ, Αντερβάιλερ, Σάντσεθ, Βερτόγχεν, Σισοκό, Γουίνγκς (68′ Έρικσεν), Λούκας Μόουρα (76′ Ντιερ), Ντέλε Άλι, Σεσενιόν (56′ Λο Σέλσο), Χάρι Κέιν.

Μπράιτον (Πότερ): Ράιαν, Άνταμ Ουέμπστερ, Ντάφι, Μπαρν,  Σκελότο (83′ Μπισούμα), Μπερνάρντο (76′ Τροσάρντ), Γκρος, Άαρον Μούι, Σελότο,  Αλζάτε, Άαρον Κόνολι (68′ Μαπάι).