Νίκησε και βλέπει πλέι οφ ο ΟΦΗ, συνεχίζεται η κατρακύλα του Ατρομήτου

Για την 24η αγωνιστική τη Super League, o ΟΦΗ υποδέχτηκε στο Γεντί Κουλέ τον Ατρόμητο, με τους Κρητικούς να κερδίζουν με 1-0 και να έχει πάρει μεγάλο πλεονέκτημα για την είσοδο στην εξάδα.

Ο ΟΦΗ μετά από τη νίκη που πέτυχε έφτασε στους 31 βαθμούς και βρίσκεται μόνος στην 6η θέση. Ο Ατρόμητος βρίσκεται στην 9η θέση με 26 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες μπήκαν στην αρχή νευρικά, στην συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν τη φάση που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ.

Στο δεύτερο μέρος ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά, έχασε κάποιες ευκαιρίες και είχε την ατυχία να πετύχει 2 γκολ, αλλά να ακυρωθούν σωστά ως οφσάιντ. Ο Ατρόμητος μετά από ένα σημείο ισορρόπησε την αναμέτρηση και έχασε και αυτός κάποιες καλές ευκαιρίες για να πάρει το τρίποντο.

Τελικά εκείνοι που κατάφεραν να σκοράρουν ήταν οι γηπεδούχοι με τον Φιγκεϊρέδο, πέτυχαν μια σπουδαία νίκη και 2 αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος, κρατάνε την τύχη στα πόδια τους, όσο αφορά την είσοδο στα πλέι-οφ.

Από την πλευρά του ο Ατρόμητος έμεινε χωρίς νίκη στα τελευταία 9 παιχνίδια, στα οποία δεν έχει καταφέρει ούτε να σκοράρει και πλέον πολύ δύσκολα θα προλάβει το τρένο των πλέι-οφ.

Πρώτη καλή ευκαιρία στον αγώνα στο 9′. Η μπάλα έφτασε στον Μανούσο, εκείνος ντρίμπλαρε τον Βαφέα, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Σωτηρίου ήταν εκεί και έδιωξε.

Στο 25΄ ο Ναμπί εκτέλεση το φάουλ από τα πλάγια, η μπάλα όμως κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο 36′, όταν ο Ναμπί ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ, με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο 52′ Φιγκεϊρέδο μετά από κόρνερ του Ναμπί, έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα όμως κατέληξε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μέγερι.

Εκτέλεση φάουλ του Ούμπιδες στο 57′, η μπάλα όμως πέρασε  λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Σωτηρίου.

Ο ΟΦΗ πέτυχε γκολ στο 66ο λεπτό με τον Σεμέδο, όμως το γκολ ακυρώθηκε μετά από την χρήση του VAR για οφσάιντ.

Στο 81΄ο Φιγκεϊρέδο σκόραρε για τους Κρητικούς, στην αρχή ο βοηθός ακύρωσε ως οφσάιντ το γκολ αλλά μέσω του VAR έρχεται τελικά η δικαίωση για τον ΟΦΗ που έκανε το 1-0.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Γιαννούλης, Βαφέας (46′ Στάικος), Κουτρουμπής, Μπράουν, Ζοάο Βίκτορ, Μεγιάδο, Τσιλιανίδης, Ναμπί (63΄Βαζ), Σεμέδο, Φιγκεϊρέδο

Ατρόμητος: Mέγερι, Κατράνης (46΄ Νάτσος), Γούτας, Στρούγγης, Κιβρακίδης, Μπουσουλάτζιτς, Ούμπιδες (83΄Βέλλιος), Γιακουμάκης, Ενσικουλού, Ανδρούτσος, Μανούσος (70΄ Μάντσον),