Νίκησε στο τέλος η Μπεσίκτας, μεγάλη νίκη για Απόλλων Λεμεσσού

Μεγάλες μάχες για την 5η αγωνιστική του Europa League στα G,H,I Groups. Οι δύο όμιλοι είναι ακόμα ανοιχτοί καθώς δεν έχει καταφέρει κάποια ομάδα να “κλειδώσει” την πρόκριση. Η Ραπίντ Βιέννης επικράτησε της Σπαρτάκ Μόσχας ενώ στον ίδιο όμιλο έμειναν ισόπαλες Ρέιντζερς και Βιγιαρεάλ. Άιντραχτ Φρανκφούρης και Απόλλων Λεμεσσού νίκησαν τις Μαρσέιγ και Λάτσιο αντίστοιχα. Μάλμε και Γκενκ ήρθαν ισόπαλες μεταξύ τους, αντιθέτως η Μπεσίκτας πήρε την νίκη στο τέλος επί της Σάρπσμποργκ.

G Group
Η Σπαρτάκ Μόσχας υποδέχτηκε την Ραπίντ Βιέννης και ηττήθηκε με 1-2. Ο Ze Luis άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 20′. Όμως με δύο γκολ στο τέλος η Ραπίντ πήρε την νίκη. Μuldur και Schobesberger σκόραραν στο 80′ και 90′ αντίστοιχα.

Η Ρέιντζερς υποδέχτηκε την Βιγιαρεάλ για ένα “λευκό” αγώνα. Καμία από τις δύο ομάδες δεν σκόραρε, γεγονός που αδικεί την Βιγιαρεάλ, η οποία έκανε πολλές ευκαιρίες. Το “κίτρινο υποβρύχιο” δεν μπόρεσε να εκμετταλευτεί ούτε την αποβολή του Candeias στο 45′.

H Group
Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επικράτησε με 4-0 της Μαρσέιγ. Ο Jovic άνοιξε το σκορ στο 2′. Έπειτα οι Luiz Gustavo και Sarr σκόραραν από μία φορά στο τέρμα της ομάδας τους στο 17′ και 62′. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Jovic στο 67′.

Ο Απόλλων Λεμεσσού πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στη Λάτσιο με 2-0. Ο Faupala στο 20′ έβαλε μπροστά τους Κύπριους. Στο 82′ ο Markovic σκόραρε για το τελικό 2-0.

I Group
Μάλμε και Γκενκ πήραν από ένα βαθμό αφού ο αγώνας μεταξύ τους έληξε 2-2. Η Γκενκ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Pozuelo και Paintsil στο 42′ και 53′ αντίστοιχα. Η Μάλμε ισοφάρισε με δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά. Ο Lewiski στο 65′ μείωσε και ο Antonsson στο 67′ ισοφάρισε για το τελικό 2-2.

Η Μπεσίκτας κατάφερε να γυρίσει το σκορ στον εκτός έδρας αγώνα με την Σάρπσμποργκ από 2-0 σε 2-3. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δύο γρήγορα γκολ. Rashad στο 1′ και Heintz στο 6′ έβαλαν μπροστά της ομάδα τους. Στο δεύτερο ημίχρονο απάντησε η Μπεσίκτας με δύο γκολ του Lens στο 62′ και το νικητήριο στο 90′. Νωρίτερα στο 66′ είχε ισοφαρίσει ο Love.