Νίκησε τη Λεβερκούζεν η Άιντραχτ, “καθάρισε” από το πρώτο ημίχρονο η Φράιμπουργκ

Με αυτογκόλ “λύγισε” τη δεύτερη Λεβερκούζεν η Άιντραχτ, “περίπατος” για τη Φράιμπουργκ στην έδρα της Χόφενχαϊμ.

Για την 14η αγωνιστική της Bundesliga, η Άιντραχτ κέρδισε τη Λεβερκούζεν στη Φρανκφούρτη και οι Γκλάντμπαχ, Ουνιόν, Άουγκσμπουργκ και Φράιμπουργκ έφυγαν με το διπλό από τις έδρες των Αρμίνια, Βέρντερ, Κολωνίας και Χόφενχαϊμ αντίστοιχα.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης- Λεβερκούζεν 2-1

Η Άιντραχτ επικράτησε της Λεβερκούζεν εντός έδρας με 2-1 και ανέβηκε στην 8η θέση με 20 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Πίτερ Μπος παραμένει στη 2η με 28 βαθμούς, με ένα παιχνίδι περισσότερο από τη Λειψία που αγωνίζεται αύριο (3/1).

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 10ο λεπτό με τον Αμίρι, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, στο 22′ με τον Γιουνές και στο δεύτερο ημίχρονο να γύρισαν το ματς με το αυτογκόλ του Ταπσόμπα στο 54′.

Αρμίνια Μπίλεφελντ- Γκλάντμπαχ 0-1

Το γκολ του Εμπολό στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης ήταν αρκετό για να δώσει την νίκη στη Γκλάντμπαχ, με 0-1, στην έδρα της Αρμίνια Μπίλεφελντ.

Με αυτό το τρίποντο, οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην 7η θέση με 21 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι είναι στη 16η με μόλις 10 βαθμούς.

Βέρντερ Βρέμης- Ουνιόν Βερολίνου 0-2

Η Ουνιόν Βερολίνου έφυγε σπουδαίο διπλό από τη Βρέμη στην έδρα της Βέρντερ με σκορ 0-2 και ανέβηκε στην 4η θέση με 24 βαθμούς , έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο από Ντόρτμουντ και Βόλφσμπουργκ που ακολουθούν, ενώ οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 13η με βαθμούς.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Μπέκερ στο 12′, με τον Αβονίγι στο 28′ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Κολωνία-Άουγκσμπουργκ 0-1

Στο γήπεδο Ράιν Ένερτζι Στάντιον, στην Κολωνία, η  Άουγκσμπουργκ επικράτησε 0-1 χάρις το γκολ του Ιάγκο στο 77ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι βρίσκονται πλέον στη 15η θέση με 11 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι στην 10η με 19 βαθμούς.

Χόφενχαϊμ- Φράιμπουργκ 1-3

Η Φράιμπουργκ κέρδισε στο γήπεδο ΠριΖίρο Αρίνα, τη Χόφενχαϊμ, με το εμφατικό 1-3 και βρίσκεται στην 9η θέση με 20 βαθμούς, ενώ οι γηεπεδούχοι έπεσαν στην 12η θέση με 15 βαθμούς.

Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν οι Σανταμαρία στο 7′, Γκρίφο με πέναλτι  στο 34′ και Κασμίρ με αυτογκόλ στο 42′. Το μόνο που κατάφερε η Χόφενχαϊμ ήταν να μειώσει με τον Μπεμπού στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης.