Νίκησε τη Ρόμα και έμεινε μόνη στο ρετιρέ η Γιουβέντους

Μεγάλη νίκη της Γιουβέντους με 2-1 επί της Ρόμα στο Ολύμπικο της Ρώμης, για την 19η αγωνιστική της Σέριε Α.

Από νωρίς οι πρωταθλητές Ιταλίας καθάρισαν το παιχνίδι, αφού στο 10λεπτο προηγήθηκαν με 0-2, με τα τέρματα των Ντεμιράλ και Ρονάλντο. Το μόνο που κατάφεραν οι “τζιαλορόσι” ήταν να μειώσουν με πέναλτι του Περότι.

Η Γιουβέντους έμεινε μόνη στο ρετιρέ με 48 βαθμούς, έχοντας απόσταση δύο βαθμός, από την δεύτερη Ίντερ, στην μάχη για το πρωτάθλημα. Από την άλλη η Ρόμα βρίσκεται στην 5η θέση έχοντας 35 βαθμούς, ισοβαθμώντας με την Αταλάντα.

Ονειρικό ξεκίνημα για την Γιουβέντους στο πρώτο ημίχρονο. Η “Μεγάλη Κυρία” άνοιξε με το καλησπέρα το σκορ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Πάολο Ντιμπάλα, ο Ντεμιράλ βρέθηκε αμαρκάριστος και με σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό (1-0).

Μερικά λεπτά αργότερα η Γιουβέντους κέρδισε πέναλτι, μετά από ανατροπή του Βερετού πάνω στον Ντιμπάλα. Ο Ρονάλντο ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας στο 10ο λεπτό το 2-0.

Στο 18ο λεπτό η Ρόμα έχασε τεράστια ευκαιρία να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Ο Ζανιολο έκανε μια σέντρα σουτ από την δεξιά πλευρά, ο Σέζνι έκανε μια ασταθή επέμβαση. Η μπάλα στρώθηκε στον Πελεγκρίνι που σουτερα μέσα από την μικρή περιοχή, με τον Ραμπιό να την σταματά πάνω στην γραμμή.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο βγήκε τετ α τετ με τον Λόπεθ, με τον Ισπανό πορτιέρε να το νικά, κρατώντας το 2-0.

Η Ρόμα είχε δοκάρι στο 65′, όταν ο Τζέκο έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και στη συνέχεια σούταρε, με την μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι του Σέζνι.

Στο 67ο λεπτό η Ρόμα κέρδισε πέναλτι, μετά από κεφαλιά του Ουντέρ η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Σάντρο. Ο Περότι ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και μείωσε σε 2-1 για τους Ρωμαίους.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο στο 77ο λεπτό, ύστερα από σέντρα του Ματουϊντί και κεφαλιά του Κριστιάνο Ρονάλντο η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Λόπεθ.

Στο 79′ η Γιουβέντους πέτυχε και 3ο τέρμα με τον Ιγκουαΐν, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Δραματικό φινάλε στο Ολίμπικο, καθώς στις καθυστερήσεις η Ρόμα έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Ντε Λιχτ σταμάτησε τον Τζέκο που θέλησε να γυρίσει την μπάλα μέσα στην περιοχή, ωστόσο εκείνη στρώθηκε στον Πελεγκρίνι που από θέση βολής αστόχησε.

Ρόμα (Πάολο Φονσέκα): Λόπεθ, Φλορέντσι, Μαντσίνι, Σμόλινγκ, Κολάροφ, Βερετού (66′ Κριστάντε), Ντιαβαρά, Ζανιόλο (34′ Ουντέρ), Πελεγκρίνι, Περότι (82′ Κάλινιτς), Τζέκο.

Γιουβέντους (Μαορίτσιο Σάρι): Στσέσνι , Μπονούτσι, Άλεξ Σάντρο, Ντεμιράλ (19′ Ντε Λιχτ), Ματουιντί, Πιάνιτς, Κουαδράδο, Ράμσεϊ (69′ Ντανίλο), Ραμπιό, Κριστιάνο Ρονάλντο, Ντιμπάλα (69′ Ιγκουαΐν).

Το πρόγραμμα της αγωνιστικής:

Σάββατο 11 Ιανουαρίου

Κάλιαρι – Μίλαν 0-2 (46′ Λεάο, 64′ Ιμπραχίμοβιτς)

Λάτσιο – Νάπολι 1-0 (82′ Ιμόμπιλε)

Ίντερ – Αταλάντα 1-1 (4′ Μαρτίνες / 75′ Χόσενς)

Κυριακή 12 Ιανουαρίου

Ουντινέζε – Σασουόλο 3-0 (14′ Οκάκα, 68′ Σεμά, 90+1′ Ντε Πολ)

Σαμπντόρια – Μπρέσια 5-1 (34′ Λινέτι, 45+3′ Γιάνκτο, 69′-90+2′ Κουαγιαρέλα, 77′ Καπράρι / 12′ Κανσελόρ)

Τορίνο – Μπολόνια 1-0 (11′ Μπερενγκουέρ)

Φιορεντίνα – ΣΠΑΛ 1-0 (82′ Πεζέλα)

Βερόνα – Τζένοα 2-1 (55′ Βέρε, 65′ Ζακάγκνι / 41′ Σανάνπρια)

Ρόμα – Γιουβέντους 1-2 (68′ Περότι / 4′ Ντεμιράλ, 10′ Ρονάλντο)