Νίκησε τον Παναθηναϊκό και στέφθηκε πρωταθλητής ο Ολυμπιακός!

Πρωταθλητής για 46η φορά στην ιστορία του είναι και μαθηματικά ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη του επί του Παναθηναϊκού.

Νίκησε με 3-1 ο Ολυμπιακός τον Παναθηναϊκό για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ 1.

Αυτή η νίκη, σε συνδυασμό με την ήττα του Άρη από την ΑΕΚ, έδωσε τέτοια διαφορά που και το φετινό πρωτάθλημα πιάνει λιμάνι, με επτά αγωνιστικές να απομένουν. Έτσι, ο Ολυμπιακός είναι με κάθε επισημότητα πρωταθλητής για 46η φορά στην ιστορία του και 21η τα τελευταία 25 χρόνια!

Αυτό δίνει στον Πέδρο Μαρτίνς την ευκαιρία να κάνει δοκιμές ενόψει της νέας χρονιάς και φυσικά μαζί με τους παίκτες να αφοσιωθούν στο 100% στην κατάκτηση του νταμπλ.

Σκόρερ των «ερυθρολεύκων» ο Αχμέντ Χασάν στο 45’+3’ και στο 72’ και ο Αρμίντο Μπρούμα στο 90’+7′. Για τους «πράσινους» σκόραρε ο Φεντερίκο Μακέντα με πέναλτι στο 31’.

Ο διαιτητής, ακύρωσε επίσης δύο τέρματα του Ελ Αραμπί, ως οφσάιντ του Φορτούνη στο 10’ και για χέρι του Χασάν στο 60’.

Με 10 παίκτες ολοκλήρωσαν οι φιλοξενούμενοι, λόγω αποβολής του Αχιλλέα Πούγγουρα στο 60’.

Το ματς

Ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε με 3-4-3 τον Ολυμπιακό, με τον Σα στο τέρμα, Παπασταθόπουλο, Σεμέδο, Μπα στην άμυνα, Ανδρούτσος, Χολέμπας στα άκρα, Μπουχαλάκης, Εμβιλά στον άξονα, Φορτούνης, μασούρας μεσοεπιθετικά και ο Ελ Αραμπί στην κορυφή.

Από την άλλη, ο Λάζλο Μπόλονι παρέταξε με 4-4-2 (που έφερνε σε 4-1-4-1), με τον Διούδη στο τέρμα, Μολό, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ στην άμυνα, Βέλεθ, Μαουρίτσιο, Νιας, Βιγιαφάνιες στο κέντρο και Χατζηγιοβάννης, Μακέντα προωθημένοι.

Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που είχε την κυριαρχία του αγώνα σε όλη τη διάρκειά του. Οι «πράσινοι» προσπαθούσαν να βρουν πατήματα, ωστόσο άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Μακέντα. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πειραιώτες να μην αφήνουν περιθώρια στους φιλοξενούμενους και να φτάνουν με τον Χασάν στη νίκη.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 4’ όταν ο Φορτούνης σέντραρε, ο Μασούρας έκανε προβολή, αλλά η μπάλα πέρασε εκτός.

Ενώ στην επόμενη φάση, στο 10’, οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν γκολ το οποίο ακυρώθηκε. Ο Ελ Αραμπί έδωσε στον Φορτούνη που μπήκε στην περιοχή, σούταρε με τον Διούδη να αποκρούει και ο Μαροκινός που ερχόταν από πίσω έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο, η φάση ελέγχθηκε στο VAR, με τον διαιτητή να το ακυρώνει ως οφσάιντ του Φορτούνη.

Στο 28’ ο Μακέντα μπήκε στην περιοχή, επιχείρησε να περάσει τον Σεμέδο, με τον Μπέμπεκ ενώ αρχικά τιμώρησε τον Ιταλό για θέατρο, να πηγαίνει στο VAR και τελικά να καταλογίζει πέναλτι. Το εκτέλεσε ο ίδιος ο Μακέντα στο 31’ κάνοντας το 0-1. Ο Ιταλός σκόραρε για τέταρτο σερί παιχνίδι.

Στο 34’ ο Μπουχαλάκης βρήκε τον Μασούρα που πλάσαρε, αλλά ο Διούδης είπε «όχι».

Δύο λεπτά μετά, ο Μπα αντικαταστάθηκε από τον Χασάν λόγω ενοχλήσεων που ένιωσε. Μια αλλαγή που έφερε και αλλαγή στο σύστημα σε 4-4-2, με Παπασταθόπουλο-Σεμέδο στόπερ, Ανδρούτσο-Χολέμπας πλάγιους αμυντικούς, Φορτούνη-Μασούρα εξτρέμ και Χασάν-Ελ Αραμπί στην επίθεση.

Ο νεοεισελθών Χασάν, στο 45’ ύστερα από κόντρες, πήρε τη μπάλα από τον Φορτούνη, σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Και στις καθυστερήσεις, στο 3ο λεπτό, πέτυχε την ισοφάριση για τον Ολυμπιακό. Μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας στο κέντρο, ο Ελ Αραμπί άνοιξε αριστερά στον Χολέμπας, σέντραρε ωραία για τον Χασάν, εκείνος έπιασε κεφαλιά η οποία κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1, παρά την προσπάθεια του Διούδη.

Στο 54’ ο Χολέμπας σέντραρε, ο Διούδης έχασε τη μπάλα, ο Χασάν σούταρε και πήρε το κόρνερ.

Στο 60’ ύστερα από γέμισμα, ο Χασάν πάει να πλασάρει, ο Διούδης διώχνει με τη γροθιά, η μπάλα φτάνει στον Ελ Αραμπί που τη στέλνει στα δίχτυα. Ωστόσο, ο διαιτητής είδε το VAR και είδε πως υπάρχει χέρι, με συνέπεια να ακυρώσει το τέρμα. Ενώ είναι το δεύτερο του Ελ Αραμπί που ακυρώνεται.

Ο Παναθηναϊκός έμεινε με 10 παίκτες στο 66’. Σε εναέρια μονομαχία, ο Πούγγουρας βρήκε στο κεφάλι τον Χασάν που δέχθηκε δεύτερη κίτρινη.

Αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε τη λύση. Στο 72’ ο Μπρούμα σέντραρε από δεξιά, ο Χασάν πρόλαβε την έξοδο του Διούδη και με προβολή έγραψε το 2-1.

Στο 75’ ο Μπρούμα έδωσε στον Χασάν, εκείνος έκανε συρτό σουτ που μπλόκαρε σε δύο χρόνους ο Διούδης.

Στο 86’ ο Καρλίτος σούταρε από τα 25 μέτρα, κόντραρε στον Εμβιλά και κατέληξε κόρνερ.

Στο 88’ ο Καρλίτος πέρασε πολύ εύκολα τον Ανδρούτσο, έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Σα μπλόκαρε σταθερά.

Και στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Παναθηναϊκός εκτέλεσε κόρνερ με τον Διούδη να έχει κατέβει, ο Ολυμπιακός έφυγε στην αντεπίθεση και ο Μπρούμα σε άδειο τέρμα έγραψε το 3-1, κλειδώνοντας τη νίκη και τον τίτλο!

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος, Μπα (36’ λ.τρ. Χασάν), Ανδρούτσος, Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (68’ Καμαρά), Φορτούνης (68’ Μπρούμα), Μασούρας (90’ Ρέαμπτσιουκ), Ελ Αραμπί

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Σένκεφελντ (46’ Αλεξανδρόπουλος), Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Νιάς, Βέλεθ, Μαουρίσιο (77’ Ιωαννίδης), Βιγιαφάνιες (84’ Καρλίτος), Χατζηγιοβάνης (79’ Αϊτόρ), Μακέντα (83’ Ενγκμπακοτό)