Νικητές οι Rising Stars επί των All Time Stars

Οι Rising Stars πήραν… εκδίκηση από τους All Time Stars για την περσινή τους ήττα στο ΕΚΟ All Star Game, κερδίζοντας με 120-115 κι έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Φλιώνη.

Οι «παππούδες» του ελληνικού μπάσκετ αποδείχθηκαν πολύ σκληροί για να… παραδώσουν τα όπλα απέναντι στους πιτσιρικάδες, οι οποίοι κατάφεραν στο τέλος να… πάρουν την εκδίκησή τους για την περσινή ήττα στην Πάτρα με 108-92.

Ο “γηπεδούχος” Δημήτρης Φλιώνης πραγματοποίησε το ματς της ζωής του (33 πόντοι, 7/9 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ) και κατάφερε να… κόψει τον αέρα των «παλιών», οι οποίοι με ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, βρέθηκαν από το -25 στο 111-111, ένα λεπτό πριν από το τέλος. Όμως ο «σεληνιασμένος» Φλιώνης συνέχισε να το βλέπει… βαρέλι, μετά τη νίκη του στον διαγωνισμό τριπόντων, «σφραγίζοντας» τη νίκη των Rising Stars και τον ίδιο να αναδεικνύεται και MVP.

Βέβαια, πολύ από τους «παλιούς» έδειξαν ότι μόνο… βετεράνοι δεν είναι ακόμα! Υπερβολικό μεν, αλλά τηρουμένων των αναλογιών απέναντι σε «φρέσκα» πόδια, ο Λάζαρος Παπαδόπουλος θύμιζε… Χακίμ Ολάζουον, ο Φώτσης ήταν και πάλι «κρύο αίμα» δίνοντας την… καμπύλη στα σουτ που ζητάει ο Πιτίνο στον φετινό Παναθηναϊκό (σ.σ. άραγε μπορούσε να ήταν φέτος στο ρόστερ;), ο Χατζής προσπαθούσε να σκοράρει όπως τον παλιό καλό καιρό, ενώ ο Κώστας Χαραλαμπίδης ήταν και πάλι η σταθερή αξία στο σουτ.

Κι όλα αυτά με τους Rising Stars να έχουν προηγηθεί στο ημίχρονο με 72-47 και να έδειχναν να «καθαρίζουν» με την υπόθεση της νίκης. Όμως, οι βετεράνοι του ελληνικού μπάσκετ όχι μόνο δεν παράτησαν το ματς αλλά έφτασαν στο σημείο να το διεκδικήσουν μέχρι το τέλος.