Νικητής ο ΠΑΟΚ στο ντέρμπι των “Δικεφάλων”

Την πρώτη του νίκη σε ντέρμπι για φέτος πετυχε ο ΠΑΟΚ επί της ΑΕΚ με 1-0 στην Τούμπα, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Βιερίνια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος. Η ΑΕΚ παρά την πίεση δεν μπόρεσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, έχοντας και ένα δοκάρι με τον Μάνταλο.

Η Ένωση στις καθυστερήσεις του αγώνα είχε δύο κόκκινες κάρτες με τους Χουλτ και Λιβάγια, οι οποίοι χάνουν το επόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στη Λάρισα στο ΟΑΚΑ .

Με αυτή νίκη ο «δικέφαλος του βορρά» έφτασε τους 43 βαθμούς, παρέμειναν στη δεύτερη θέση, με ένα βαθμό μείον από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Από την άλλη η ΑΕΚ βρίσκεται σταθερά στην 3η θέση με 31β.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά το πρώτο ημίχρονο, έχοντας μία ελαφρά κατοχή, αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια επικίνδυνη φάση.

Στο 4’ η Ένωση είχε την πρώτη καλή στιγμή, όταν ο Λιβάγια βρήκε τον Κριστίτστιτς, ο Σέρβος ήταν σε θέση οφσάιντ.

Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να βρει διόδους για το γκολ, ωστόσο η ΑΕΚ ήταν καλά στημένη στον αγωνιστικό χώρο, μην αφήνοντας κενούς χώρους.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ σημειώθηκε στο 16’, ο Σφιντέρσκι βρέθηκε μπροστά από τον Μπάρκα, επιχείρησε να τελειώσει τη φάση, αλλά ο Έλληνας κίπερ απέκρουσε και έστειλε την μπάλα κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ απείλησε ξανά. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ, ο Τσιγκρίνσκι έκανε μια έξυπνη πάσα με κεφαλιά, όμως ο Σαμπανάτζοβιτς δεν πρόλαβε να βρει την μπάλα και να τελειώσει την φάση.

Στο 30ο λεπτό πό λάθος του Χουλτ, η μπάλα έφτασε στον Βιεϊρίνια, ο οποίος σούταρε και κέρδισε ένα κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης ο Μπίσεσβαρ μπήκε στην περιοχή της Ένωσης με τον Μπάρκα να προλαβαίνει εντυπωσιακά να τον κόψει.

Μέχρι την ανάπαυλα καμία από τις δυο ομάδες δεν βρήκαν το γκολ και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0).

Με το δεξί ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ το δεύτερο ημίχρονο εκμεταλλευόμενος το λάθος του Σιμόες. Στο 56’ ο Πορτογάλος τράβηξε τον Βιερίνια στην περιοχή, ο Ισραηλινός διαιτητής υπέδειξε την άσπρη βούλα. Ο Βιερίνια ανέλαβε την εκτέλεση, νίκησε τον Μπάρκα και σημείωσε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Παρά το γκολ που δέχτηκε η ΑΕΚ δεν σταμάτησε να απειλεί, για να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 69’ ο ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία να βρει το δεύτερο γκολ και να καθαρίσει το παιχνίδι. Ο Βιεϊρίνια έκλεψε την μπάλα από τον Μπακάκη, έδωσε στον Μπίσεσβαρ, ο οποίος πλάσαρε άστοχα.

Η πίεση της ΑΕΚ είχε αποτέλεσμα και στο 71’ η Ένωση είχε το πρώτο δοκάρι της αναμέτρησης με τον Πέτρο Μάνταλο. Ο Λιβάγια βρήκε ωραία τον αρχηγό των “κιτρινόμαυρων”, αλλά εκείνος δεν κατάφερε να τελειώσει τη φάση.

Αξίζει να σημειωθεί πως λίγο μετά το δοκάρι η ΑΕΚ ζήτησε πέναλτι για ανατροπή στον Κρίστισιτς.

Τα τελευταία λεπτά ανήκαν στην ΑΕΚ, η οποία είχε κλείσει τους γηπεδούχους στα καρέ τους και στο 80’ είχαν ακόμα μια καλή στιγμή. Ο Μάνταλος βρήκε στην περιοχή τον Ολιβέιρα, ο Πορτογάλος γύρισε να εκτελέσει, αλλά τον πρόλαβε ο κίπερ του ΠΑΟΚ.

Στο 88’ ο Λημνιός έκλεψε από τον Μπακακη την μπάλα, πάτησε στην περιοχή της ΑΕΚ, έκανε το πλασέ αλλά τον νίκησε ο Μπάρκας.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα υπήρξαν και δύο αποβολές για την ΑΕΚ, η οποία έμεινε με εννιά παίκτες, λόγω της απευθείας κόκκινης κάρτας στον Χουλτ και της δεύτερης κίτρινης στον Λιβαγια.

Το τραγικό λαθος από τον Μπακάκη, έδωσε την ευκαιρία στον Άκπομ να φύγει προς την εστία του Μπάρκα και ο Χουλτ τον έκοψε με αποτέλεσμα να αποβληθεί, ενώ ο Κροάτης είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Λημνιό.

Σκόρερ: 57′ Βιεϊρίνια (πεν.)
Κίτρινες: Μάτος/ Λιβάγια, Κρστίτσιτς
Κόκκινες: Λιβάγια, Χουλτ

ΠΑΟΚ (Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Εσίτι, Μίσιτς, Λημνιός, Βιεϊρίνια(79’ Πέλκας), Μπίσεσβαρ(80’ Μαουρίτσιο) , Σφιντέρσκι(60’ Άκπομ)

ΑΕΚ (Καρέρα): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες, Σαμπανάτζοβιτς(63’ Ολιβέιρα) , Κρίστιτσιτς, Βέρντε( 82’ Γιακουμάκης), Μάνταλος, Λιβάια