Νικήτρια η Ίντερ-Παλεύει και η Μπολόνια

Η Ίντερ επικράτησε απέναντι στην Κιέβο, ενώ και η Μπολόνια νίκησε με 4-1 την Πάρμα, στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής της Serie A.

Ίντερ-Κιέβο

Νικήτρια αναδείχθηκε η Ίντερ κόντρα στην ουραγό του ιταλικού πρωταθλήματος, Κιέβο, με 2-0.

Οι γηπεδούχοι δε δυσκολεύτηκαν και με τη νίκη τους ανέβηκαν ξανά στην τρίτη θέση με 66 βαθμούς. Αντίθετα με μόλις 15 βαθμούς η Κιέβο παραμένει στην τελευταία θέση της μεγάλης κατηγορίας της Ιταλίας.

Στο 39ο λεπτό της αναμέτρησης ο Πολιτάνο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Ο Πέρισιτς στο 86′ σκόραρε και πέτυχε το τελικό 2-ο για την Ίντερ.

Μπολόνια-Πάρμα

Νωρίτερα μεγάλη νίκη πήρε η Μπολόνια απέναντι στην Πάρμα με 4-1, δείχνοντας έτσι ότι θα παλέψει για την παραμονή.

Η Μπολόνια ανέβηκε στη 13η θέση του ιταλικού πρωταθλήματος με 40 βαθμούς και στο +5 από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ η Πάρμα βρίσκεται δυο θέσεις πιο κάτω με 38 βαθμούς, δυο αγωνιστικές πριν το τέλος της σεζόν.

Ο Ορσολίνι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 52ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ εφτά λεπτά αργότερα ο Σέπε με… αυτογκόλ έκανε το 2-0.

Στο 72’ ο Λιανκο σκόραρε και πέτυχε το 3-0 για τη Μπολόνια. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Ινγκλέζε στο 81’ όπου μείωσαν σε 3-1.

Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό, καθώς ο Σιεραλτα τρία λεπτά αργότερα πάλι με αυτογκόλ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.