Νικήτρια η Σενεγάλη απέναντι στην Ουγκάντα

Νικήτρια αναδείχθηκε η Σενεγάλη κόντρα στην Ουγκάντα με 1-0, στον γύρο των «16» και προκρίθηκε στα προημιτελικά.

Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει το Μπενίν που έκανε την έκπληξη και απέκλεισε στα πέναλτι το Μαρόκο.

Το γκολ που χάρισε τη νίκη στους τυπικά φιλοξενούμενους, το πέτυχε μόλις στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μανέ, έπειτα από πάσα του Νιανγκ.

Ο ίδιος στο 61’ έχασε την ευκαιρία να κάνει το 2-0 για την ομάδα του, όταν εκτέλεσε άστοχα πέναλτι.

Κίτρινες: Ονιάγκο, Όκβι, Ντιαέ, Αούτσο, Κ. Κουλιμπαλί

Ουγκάντα (Ντεσάμπρε) : Ονιάνγκο, Μουγκαμπί, Τζούκο, Γουάσουα(18′ Ντένις Αγουανί) , Γουαλουσίμπι, Αμπντού, Αζίρα, Αούτσο, Όκβι, Μιγιά, Καντού(57′ Κιαμπαντέ)

Σενεγάλη (Σισέ) : Γκομίς, Γκασαμά, Κουγιατέ, Κουλιμπαλί, Σαμπαλί, Ντιαέ, Γκεγέ, Σαρ(81′ Μπαλντέ) , Σεβέ (69′ Ντιετά), Μανέ, Νιανγκ(85’ Ντινιε)