Νικήτρια η Βίρτους στο ντέρμπι της Μπολόνια

Το ντέρμπι της Μπολόνια είναι και πάλι εδώ. Η Φορτιτούντο Μπολόνια επέστρεψε στην μεγάλη κατηγορία της Ιταλίας και έδωσε το κλασικό ντέρμπι της πόλης απέναντι στη Βίρτους, στο πρώτο μεταξύ τους ματς μετά από 10 χρόνια.

Η Βίρτους του Αλεξάντερ Τζόρτζεβιτς ήταν στα χαρτιά καλύτερη από την ομάδα του Αντίμο Μαρτίνο (είχε ρεκόρ 11-2 έναντι 8-5 της Φορτιτούντο) και το επιβεβαίωσε πανηγυρικά και στην πράξη καθώς επιβλήθηκε με σκορ 94-62 για την 15η αγωνιστική της ιταλικής λίγκας, έχοντας σε τρομερή βραδιά τον Κάιλ Γουίμς.

Ο 30χρονος Αμερικανός φόργουορντ έκανε ρεκόρ καριέρας με 32 πόντους (9/11 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές), ενώ τον ακολούθησαν οι Βινς Χάντερ με 15 πόντους και Τζούλιαν Γκαμπλ με 10, με το δίδυμο των γκαρντ Τεόντοσιτς-Μάρκοβιτς να έχουν από 10 ασίστ έκαστος.

Η Βίρτους πήρε από την αρχή προβάδισμα στο σκορ και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη 22-11 ενώ πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας διαφορά 20 πόντων (45-25). Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άφησε την αντίπαλό της να ξαναμπεί στο ματς καθώς το έκλεισε στο +19 (65-46), για να πατήσει πάλι γκάζι στο φινάλε και να φτάσει στο θρίαμβο απέναντι στη συμπολίτισσα.

Σημειώνεται πως αυτό ήταν το ντέρμπι Νο 104 στην ιστορία των δύο ομάδων, με την Βίρτους να φτάνει στις 59 νίκες και την Φορτιτούντο να μένει στις 45.