Νικήτρια η Μονακό στο ”θρίλερ” κόντρα στη Μονπελιέ

Λίγο έλειψε να κάνει μια επική ανατροπή η Μονπελιέ, στο τέλος η Μονακό άντεξε και έφυγε με το διπλό

Η Μονακό επικράτησε της Μονπελιέ με 2-3 στο Σταντ ντε λα Μοζόν, για την 20η αγωνιστική της Λιγκ 1.

Η Μονακό μπήκε πολύ δυναμικά και πήγε στην ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου με διαφορά δύο τερμάτων. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι ισοπεδωτικοί στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και πέτυχαν και τρίτο γκολ.

Η Μονπελιέ πέτυχε δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά μειώνοντας σε 2-3 και είχε άλλα είκοσι λεπτά να ισοφαρίσει, όμως δεν κατάφερε να πετύχει την ανατροπή.

Η Μονακό είχε το πάνω χέρι από την αρχή του παιχνιδιού και άνοιξε το σκορ στο 24′ λεπτό. Ο Μπεν Γιεντέρ που βρέθηκε εντός της περιοχής σούταρε και πέτυχε το οριζόντιο δοκάρι, όμως ο Βόλαντ πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 0-1.

Έντεκα λεπτά μετά ο Μπεν Γιεντέρ έκανε το 0-2. Ο Γάλλος φορ εκμεταλλεύτηκε άψογα την σέντρα του Ενρίκε και με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Όμλιν και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Η κυριαρχία της Μονακό συνεχίστηκε και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, όμως η Μονπελιέ πάτησε πόδι και έδωσε τεράστιο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Στο 61′ λεπτό ο Κονγκρέ έκανε φάουλ μέσα στην περιοχή δίνοντας της ευκαιρία στην Μονακό να κάνει το 0-3 με πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπεν Γιεντέρ και με ένα ωραίο πλασέ στην αριστερή γωνία έκανε το 0-3.

Μόλις τέσσερα λεπτά μετά ο Βαχί μείωσε σε 1-3. Ο 18χρονος πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Μέσα σε πέντε λεπτά ο Ντελόρ μείωσε κι άλλο την διαφορά τερμάτων. Ο Αλγερινός υποδέχθηκε άριστα την ασσίστ του Μολέ και με ένα ασύλληπτο βολ-πλανέ έκανε το 2-3.

Η Μονπελιέ δεν κατάφερε να πετύχει την ολική ανατροπή στα τελευταία είκοσι λεπτά που της έμειναν, και η Μονακό έφυγε με ένα πολύτιμο για εκείνη διπλό.

Κίτρινες: 17′ Φοφανά, 59′ Αγκιλάρ, 83′ Σοτάρ, 88′ Μαριπάν, 90′ Σαβανιέ

Σκόρερ: 24′ Βόλαντ, 35’+61′ Μπεν Γιεντέρ, 65′ Βαχί, 70′ Ντελόρ

Μονπελιέ (Ντερ Ζακαριάν): Όμλιν, Σαμπιά, Κονγκρέ, Μέντες, Κοζά, Ρίστιτς (54′ Βαχί), Ταλέκ (54′ Σαβανιέ), Φερί (83′ Σοτάρ), Μολέ, Λαμπόρντ, Άντι Ντελόρ

Μονακό (Κόβατς): Λεκόντ, Ενρίκε (90+1′ Ματσίμα), Μπαντιασίλ, Μαριπάν, Σιντιμπέ (80′ Μπαλό-Τουρέ), Φοφανά, Τχουαμένι, Αγκιλάρτ, Βόλαντ (90+1′ Ντισασί), Ντιοπ (70′ Γκολόβιν), Μπεν Γιεντέρ (80′ Γιόβετιτς)