Νικήτρια στο Ντα Λουζ η Πόρτο

Η Πόρτο πήρε το μεγάλο ντέρμπι της Πορτογαλίας και επικράτησε εκτός έδρας με 0-2 της Μπενφίκα, για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Κατά την διάρκεια του αγώνα οι “αετοί” είχαν την κατοχή της μπάλας. Ωστόσο τους έλειπε η ουσία, ένα συστατικό, το οποίο είχαν οι “δράκοι”, καθώς από τα 11 σουτ, τα δυο τα μετουσιώθηκαν σε γκολ.

Η ομάδα του Κονσεϊσάο προηγήθηκε στο 22′ με τον Ζε Λουις. Μετά το γκολ το σύνολο του Λάζε ανέβασε το ποσοστό της κατοχής της μπάλας, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έκαναν το τελικό 0-2 με δράστη τον Μαρεγκά στο 86′.

Για την Μπενφίκα βασικοί ξεκίνησαν οι Βλαχοδήμος και Σάμαρης. Για 90 λεπτά ο  Έλληνας γκολκίπερ, ενώ ο Σάμαρης αντικαταστάθηκε στην ανάπαυλα.