Νικήτρια στο «Ζοφρουά-Γκισάρ» η Παρί Σεν Ζερμέν

Νικήτρια αναδείχθηκε η Παρί Σεν Ζερμέν κόντρα στη Σεντ Ετιέν, ενώ και η Μπορντό κέρδισε την Τουλούζ με 2-1. Η Ρεμς επικράτησε επί της Ρεν με 2-0, ενώ η Λιλ μοιράστηκε τον βαθμό της ισοπαλίας με τη Μονπελιέ, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Σεντ ΕτιένΠαρί Σεν Ζερμέν

Με 1-0 επικράτησε η Παρί Σεν Ζερμέν κόντρα στη Σεντ Ετιέν, στην έδρα της δεύτερης και συνεχίζει ακάθεκτη να φιγουράρει στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι με το γκολ του Εμπαπέ έφτασαν τους 62 βαθμούς, ενώ «χρωστάνε» ακόμα δυο αγωνιστικές.

Ο 20χρονος επιθετικός στο 73ο λεπτό, έπειτα από πάσα του Ντάνι Άλβες έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και χάρισε στην ομάδα του τη νίκη.

ΚαένΣτρασβούργο

Στο μηδέν «κόλλησε» η Καέν και το Στρασβούργο, καθώς οι δυο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας με σκορ 0-0.

Το Στρασβούργο με 36 βαθμούς βρίσκεται στην ένατη θέση, ενώ η Καέν παραμένει στην «επικίνδυνη» ζώνη, μόλις στην δέκατη ένατη θέση με 19 βαθμούς.

ΜπορντόΤουλούζ

Νικήτρια αναδείχθηκε η Μπορντό κόντρα στην Τουλούζ με 2-1 και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Με το… καλησπερα μόλις στο 2ο λεπτό ο Μπασιτς, μετά από ωραία πάσα του Καμανό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Στο 70’ ο Καχουζατς, έπειτα από ασίστ του Σανγκαρέ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έφερε το ματς στα ίσα.

Ο Μπράιαντ όμως δώδεκα λεπτά αργότερα, νίκησε την άμυνα της Τουλούζ, αλλά και τον Ρεϊνετ και σκόραρε, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

ΛιλΜονπελιέ

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στη Λιλ και τη Μονπελιέ, καθώς οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 0-0.

Η Λιλ πάντως παραμένει σταθερά στη δεύτερη θέση, πίσω από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν, έχοντας 50 βαθμούς.

ΡεμςΡεν

Μια εύκολη νίκη πήρε η Ρεμς κόντρα στη Ρεν με 2-0 και ανέβηκε πιο ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα του γαλλικού πρωταθλήματος.

Με 38 βαθμούς πλέον οι γηπεδούχοι βρίσκονται σην έβδομη θέση, ενώ η Ρεν με 11 βαθμούς είναι στην ενδέκατη θέση.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Ντιά σκόραρε και έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Ο Ουντίν στο 68’ μετά από ωραίο στρώσιμο του Ζενέλι, πέτυχε το τελικό 2-9 για την ομάδα του.