Νιούκαστλ: Δύο μήνες εκτός ο Τρίπιερ

ΣΟΚ στη Νιούκαστλ με τον Κίραν Τρίπιερ να μένει εκτός αγωνιστικής δράσης για δύο μήνες

Η Νιούκαστλ θα χάσει τον Κίραν Τρίπιερ περίπου για δύο μήνες, καθώς ο Άγγλος δεξιός μπακ υπέστη κάταγμα στο αριστερό πόδι του στη νικηφόρα (1-0) αναμέτρηση πρωταθλήματος με την Άστον Βίλα στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ».

Ο 31χρονος διεθνής σημείωσε στο 35ο λεπτό το μοναδικό γκολ του αγώνα, με το οποίο οι «καρακάξες» πανηγύρισαν την τρίτη σερί νίκη τους στην Premier League, αλλά τραυματίστηκε στις αρχές του β΄ μέρους και αντικαταστάθηκε στο 48ο λεπτό.

Όπως ανακοίνωσε η διοίκηση της Νιούκαστλ, ο Τρίπιερ έκανε ακτινογραφία αμέσως μετά τον αγώνα και διαπιστώθηκε ότι έχει υποστεί κάταγμα στο πέμπτο μετατάρσιο του αριστερού ποδιού. Αύριο θα υποβληθεί σ’ επέμβαση και αναμένεται τον Απρίλιο να επιστρέψει στην αγωνιστική δράση.

Ο 30χρονος άσος, που αποκτήθηκε από την Ατλέτικο Μαδρίτης τον Ιανουάριο, είχε δύο γκολ σε τέσσερις εμφανίσεις στην Premier League με τη Νιούκαστλ, η οποία είναι 17η στη βαθμολογία.