Νωχελική Ατλέτικο, χάρισε βαθμούς στην Εσπανιόλ

Χάρισε βαθμούς στην Εσπανιόλ η Ατλέτικο Μαδρίτης σε μια αναμέτρηση που ολοκληρώθηκε με 1-1 στο «Κορνέλλα-Ελ Πρατ», για την 26η αγωνιστική της La Liga.

Σε ένα κρίσιμο βαθμολογικά παιχνίδι και για της δύο ομάδες, μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας με τους «ροχιμπλάνκος» να παραμένουν τέταρτοι με 44 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι δεν ξέφυγαν από την τελευταία θέση (22 βαθμούς).

Η Εσπανιόλ ήταν εκείνη, η οποία είχε το πάνω χέρι σε όλο το πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να καταφέρει να προηγηθεί χάρη στο αυτογκόλ του Σάβιτς στο 24’ , μετά από λάθος μπροστά από την εστία του Ομπλακ.

Η ψυχολογία ήταν με τους νικητές, στο 37’ ο Σάντσεθ πήρε μια χαμηλή πάσα, ακριβώς έξω από την περιοχή, επιχείρησε το σουτ στην αριστερή γωνία του Όμπλακ, ο οποίος με τη βοήθεια από το δοκάρι έστειλαν την μπάλα άουτ.

Με το δεξί ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Ατλέτικο, αφού στην πρώτη κιόλας επαφή με την μπάλα, έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Ο Τριπιέρ ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ, οι αμυντικοί της Εσπανιόλ απομάκρυναν αρχικά, η μπάλα όμως στρώθηκε στον Σαούλ, ο οποίος άρπαξε την ευκαιρία, έκανε το απευθείας σουτ, ακριβώς έξω από την περιοχή και σημείωσε το 1-1.

Οι «ροχιμπλάνκος» προσπαθούσαν να χτυπήσουν πάνω στο μομέντουμ που της έδωσε το γκολ της ισοφάρισης και λίγα λεπτά αργότερα ο Μοράτα έχασε την ευκαιρία να αυξήσει την διαφορά, καθώς σημάδεψε το δοκάρι.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, καμία από τις δύο ομάδες δεν βρήκε το γκολ της νίκης και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 1-1.

Σκόρερ: 24’ Σάβιτς (αυτ), 47’ Σαούλ

Εσπανιόλ: Λόπεθ, Λόπεζ, Εσπινόσα, Καμπέρας, Ντιντακ Βιλά, Ιτουράσπε(71’ Μελέντο), Γου(71’ Καγιερι), Σάντσεθ, Ντάρντερ, Εμπάρμπα, Ραούλ Ντε Τομάς

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Λόντι, Φελίπε, Σάβιτς, Τρίπιερ, Καράσκο(56’ Φέλιξ), Σαούλ, Παρτέι, Κόκε, Μοράτα(63’ Ντιέγκο Κόστα), Κορέα(70’ Βιτόλο)