Ντεμπούτο στο Eurocup με το δεξί για τον Προμηθέα Πάτρας

Ο σπουδαίος Προμηθέας νίκησε την Μακάμπι Ρισόν με 55-88 στο Ισραήλ και έκανε το πρώτο βήμα στους ομίλους του Eurocup.

Η ομάδα του Γιατρά ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και πήρε μία δίκαιη νίκη. Πρωταγωνιστής για την ομάδα της Πάτρας ο Κρις Μπάμπ με 19π. (3/5 2π., 2/3 3π. ,7/7 βολές), ενώ από την Μακάμπι ο μόνος που διασώθηκε ήταν ο Ντεβόν Σάντλερ με 9π. (2/5 2π., 1/1 3π. , 2/2 βολές).

Ο Προμηθέας ξεκίνησε εξαιρετικά το πρώτο δεκάλεπτο με την εκπληκτική άμυνα και την επίθεση του να τον εκτοξεύουν στο 0-11. Η Ρισόν δεν μπόρεσε να βρει καλάθι, χάρις στην αστοχία της και τα καλά μαρκαρίσματα του Προμηθέα. Η ισραηλινή ομάδα δυσκολεύτηκε αρκετά να σκοράρει, όμως ο Σαντλερ με τρίποντο και βολές μείωσε στο 8-16. Η ομάδα της Πάτρας ήταν πάρα πολύ καλή επιθετικά με τον Λιποβι να έχει πιάσει «φωτιά» με 3/3 τρίποντα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό, όμως με την Μακάμπι να μειώνει την διαφορά σε 18-33. Οι δύο ομάδες αντάλλαζαν καλάθια, αλλά ο Προμηθέας ήταν πιο εύστοχος και κράταγε την διαφορά πάνω από τους 15 πόντους. Με τους Πατρινούς να αστοχουν συνεχώς η Μακάμπι το εκμεταλλεύτηκε και μείωσε το σκορ σε 31-42. Ο Προμηθέας “ξύπνησε” και αύξησε ξανά την διαφορά και με τις βολές του Μπάμπ στο τέλος του ημιχρόνου οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 33-52.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε το Προμηθέα να συνεχίζει την καλή του απόδοση και να μην αφήνει την ομάδα από το Ισραήλ να φανεί ανταγωνιστική. Οι Πατρινοί δεν έβγαλαν το «πόδι τους από το γκάζι» με διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 25 πόντους. Μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου δεν άλλαξε τίποτα με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να έχει “καθαρίσει” το ματς με ευκολία.

Στην τελευταία περίοδο η Μακάμπι προσπάθησε να μειώσει σε αξιοπρεπή επίπεδο την διαφορά, η οποία είχε εκτοξευτεί στο +26 με τον Προμηθέα να μην “χαλαρώνει” και να συνεχίζει με τον ίδιο ρυθμό.  Παρά την προσπάθεια της η Μακάμπι, όχι απλά δεν μείωσε το σκορ, αλλά αυξήθηκε με τον Προμηθέα να φτάνει την διαφορά στους 33! Το τελικό σκορ βρήκε τους φιλοξενούμενους στο 55-88.

Δεκάλεπτα: 13-29, 33-52, 44-71, 55-88