Ντελίριο στον Παναιτωλικό έμεινε στην κατηγορία

Στα σαλόνια της Super League παραμένει ο Παναιτωλικός.

Για την 6η αγωνιστική των play out, ο Παναιτωλικός νίκησε 1-0 τον Ατρόμητο και γιόρτασε την παραμονή του στην Super League. Οι Αγρινιώτες έφτασαν τους 33 βαθμούς, που φτάνουν για την παραμονή τους.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς ναι υπάρχουν σοβαρές ευκαιρίες, ωστόσο προς την εκπνοή του και συγκεκριμένα στο 44’ο Λομόνακο πλάσαρε όμως ο Μαρκετζάνι απέκρουσε.

Η κρίσιμη στιγμή των γηπεδούχων ήταν λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, αλλά ατύχησαν αφού και στο 45΄ το  διαγώνιο σουτ του Λομόνακο έφυγε λίγο άουτ.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός μπήκε πιο δυναμικά και απείλησε πρώτος με τον Ντίας η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι καθως πέρασε άουτ.

Όσο περνούσαν τα λεπτά ο Παναιτωλικός είχε την κατοχή και πίεζε, λίγο αργότερα η πίεση καρποφόρησε στο 53’ με δράστη τον Ταμπίτζε (1-0) ο Γεωργιανός δέχτηκε την κεφαλιά πάσα του Μαλή μετά από το κόρνερ του Σέρχιο Ντίας.

Από το σημείο εκείνο ο Ατρόμητος ανέβασε την απόδοσή του, έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Βέργο στο 59΄, ενώ στο 71΄ είδε τον Τσάβες να αποκρούει το φάουλ του Κουντέ. Ο γκολκίπερ του Παναιτωλικού πραγματοποίησε εκπληκτική επέμβαση σε κεφαλιά του Ανγκιέλσκι στο 83΄ κρατώντας την πολύτιμη νίκη για την ομάδα του.

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Κουντέ του Ατρομήτου στο 88΄ και του σκόρερ των γηπεδούχων Ταμπίτζε, στις καθυστερήσεις.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός: (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Οικονόμου (86΄ Μπακάκης), Μαλής, Ταμπίτζε, Μαυρίας, Χουάνπι (87΄ Μπρούνο Ντουάρτε), Πέρες (81΄ Τσιγγάρας), Λιάβας (68΄ Χατζηθεοδωρίδης), Τορεχόν, Λομόνακο (68΄ Ζοάο Πέδρο), Ντίας

Ατρόμητος: (Σάσα Ίλιτς): Μαρκετζάνι, Κιβρακίδης (82΄ Τριμμάτης), Ντε Μποκ, Ασεβέδο (75΄ Γιουμπιτάνα), Τζαβέλλας, Αθανασίου, Κουέν (75΄ Βρακάς), Κούντε, Γκονζάλεθ, Βαλένσια, Βέργος (75΄ Ανγκιέλσκι)