Ντιναμό Κιέβου-Άρης: Λύγισε στα πέναλτι και αποκλείστηκε ο Άρης

Ολοκληρώθηκε η φετινή ευρωπαϊκή πορεία του Άρη, δεν τα κατάφερε απέναντι στη Ντιναμό Κιέβου, καθώς αποκλείστηκε στα πέναλτι

Ο Άρης δεν τα κατάφερε απέναντι στη Ντιναμό Κιέβου, καθώς ηττήθηκε με 2-1 και αποκλείστηκε στη διαδικασία των πέναλτι με 6-5, στη ρεβάνς των δύο ομάδων για τον 3ο προκριματικό γύρο του Conference League.

Σε ένα κακό πρώτο ημίχρονο αμφότερες οι ομάδες δεν είχαν ιδιαίτερες ευκαιρίες, ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να προηγηθούν στην πρώτη καλή τους στιγμή, όταν Κάρλσον ταλαιπώρησε την αντίπαλη άμυνα, έκανε το γύρισμα στον Πάλμα, εκείνος βρήκε τον Τζούρασεκ, που πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-0.

Η Ντιναμό ισοφάρισε το ματς στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους. Ο Σίντορτσουκ έβγαλε πάσα στην πλάτη της άμυνας του Άρη και ο Βολόσιν με ωραία ψηλοκρεμαστή κεφαλιά νίκησε τον Χουτεσιώτη, γράφοντας το 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε σαφώς καλύτερο ρυθμό σε σχέση με το πρώτο και αμφότερες οι ομάδες προσπαθούσαν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Οι Ουκρανοί πίεσαν αρκετά και κατάφεραν να οδηγήσουν τον αγώνα σε παράταση. Ο Καραβάεφ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Φεράρι και σκόραρε με πλασέ εν κινήσει (2-1), ολοκληρώνοντας την ανατροπή και στέλνοντας την αναμέτρηση στην παράταση.

Ο Άρης ήταν πιο φρέσκος στα πρώτα 15 λεπτά της παράτασης, όμως δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα στις 2-3 καλές φάσεις που δημιούργησε. Οι ποδοσφαιριστές της Ντιναμό από την άλλη έδειχναν κουρασμένοι.

Το 2-1 παρέμεινε και η πρόκριση κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί οι Μενέντες και Οντουμπάτζο αστόχησαν και η Ντιναμό προκρίθηκε στα playoffs του Conference League.

Με 4-3-3 παρέταξε τον Άρη ο Τόλης Τερζής, με μοναδική αλλαγή σε σχέση με το πρώτο ματς αυτή του Λευτέρη Χουτεσιώτη που αντικατέστησε τον Κουέστα, πραγματοποιώντας το ευρωπαϊκό του ντεμπούτο. Στην τετράδα της άμυνας, στα άκρα παρέμειναν οι Μοντόγια και Φεράρι μαζί με τον κατά συνθήκη στόπερ, Μόζες Οντουμπάτζο, δίπλα στον Φαμπιάνο. Η τριάδα στο κέντρο έμεινε ίδια με τους Ζαν Ζουλ, Τζούρασεκ και  Νταρίντα  ενώ στην επιθετική γραμμη  βρέθηκαν οι Λούις Πάλμα, Νταβίντ Κάρλσον και ο Λορέν Μορόν στην κορυφή.

Ο αγώνας το πρώτο δεκαπεντάλεπτο δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό, με τον Άρη να μην έχει πρόβλημα να αφήσει τη μπάλα στους Ουκρανούς και να την περιμένει, με στόχο να κλέψει μπάλες και να απειλήσει με κάποια γρήγορη μετάβαση.

Στο 20’ ο Βανάτ μετά από κάθετη πάσα του Γιαρμολένκο έκανε επικίνδυνο τακουνάκι αλλά ο Χουτεσιώτης βγήκε και μάζεψε τη μπάλα.

Ο Άρης είχε τις πρώτες του τελικές στο 25ο λεπτό με άστοχο σουτ του Κάρλσον εκτός περιοχής και αυτό του Μορόν να καταλήγει στην αγκαλιά του γκολκίπερ Μπούστσαν.

Στο 39ο λεπτό στην πρώτη ευκαιρία του στο παιχνίδι ο Άρης βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Κάρλσον με ωραία κίνηση από τα δεξιά και γύρισε τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, ο Πάλμα έπιασε το σουτ στην κίνηση και ο Τζούρασεκ έκανε την προβολή στο ύψος της μικρής περιοχής για να γράψει το 1-0 για την ομάδα του Τόλη Τερζή.

Η Ντιναμό κατάφερε να ισοφαρίσει (45+1’), με τον Σίντορτσουκ να βγάζει πανέξυπνη πάσα στην πλάτη της άμυνας των «κιτρινόμαυρων» και τον Βολόσιν να πιάνει την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, βλέποντας τον Χουτεσιώτη λίγο έξω από την εστία του, για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να ισοφαρίσει για τους Ουκρανούς (1-1).

Στην επανάληψη, το ματς είχε καλύτερο ρυθμό, με αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν.

Ο Κάρλσον στο 53’ έκανε ωραία ενέργεια και έδωσε καθυστερημένα στον Μορόν, ο οποίος δεν μπόρεσε να σουτάρει καλά.

Στο 56’ ο Φεράρι με προσπάθεια από αριστερά, έβγαλε πάσα πάρε-βάλε στο δεύτερο δοκάρι στον Κάρλσον, που δεν κατάφερε να σκοράρει με προβολή από κοντά.

Λίγο αργότερα, ο Σίντορτσουκ επιχείρησε μακρινό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι του Χουτεσιώτη.

Ο τεχνικός του Άρη πέρασε στο 59’ τους Ρουπ και Μέντες στις θέσεις των Κάρλσον και Τζούρασεκ, αντίστοιχα.

Στο 67’ ο Σίντορτσουκ, που ήταν ο κορυφαίος παίκτης των Ουκρανών, έκανε τη μπαλιά μέσα στην περιοχή, ο Χουτεσιώτης βγήκε και μάζεψε, ο οποίος δέχθηκε και χτύπημα στη φάση.

Εν συνεχεία  η Ντιναμό είχε καλή στιγμή, με τον Μπουγιάλσκι να κάνει το σουτ από τα όρια της περιοχής, ο  Χουτεσιώτης έκανε μεγάλη επέμβαση και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 85ο λεπτό, ο Καραβάεφ μετά από βαθιά μπαλιά έκανε εξαιρετική κίνηση, υπήρξε ασυνεννοησία στην άμυνα της ελληνικής ομάδας και με εξαιρετικό πλασέ εν κινήσει, νίκησε τον τερματοφύλακα του Άρη από πλάγια θέση για το 2-1.

Λίγο πριν τη λήξη του 90λεπτου ο Φαμπιάνο μετά από κόρνερ του Ματαρίτα έκανε την κεφαλιά αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Στην παράταση και πιο συγκεκριμένα στο 95′ ο Μοντόγια πάσαρε στον Χριστοδουλόπουλο, που σούταρε ψηλά άουτ.

Ο Πάβιτστιτς απείλησε από πλάγια θέση με σουτ, όμως ο Μπούστσαν απέκρουσε(104′).

Δευτερόλεπτα πιο μετά, ο Χριστοδουλόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ, πέρασε την μπάλα πάνω από το τείχος.

Το δεύτερο μέρος της ημίωρης παράτασης για τον Άρη ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο. Ο Πάβιτσιτς πήγε επικίνδυνα στον αντίπαλό του, έκανε τάκλιν και δέχθηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του στο παιχνίδι με συνέπεια να αποβληθεί.

Στο 113′ ο Χριστοδουλόπουλος έδωσε στον Μενέντες, ο τελευταίος έφυγε στην αντεπίθεση, πάτησε περιοχή, αλλά το τελείωμά του ήταν άστοχο και η μπάλα πέρασε εκτός εστίας.

Παρότι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο ο Άρης ήταν πιο απειλητικός, έχοντας καλή στιγμή με τον Φαμπιάνο να πιάνει κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και να αποκρούει ενστικτωδώς ο Μπούστσαν.

Στην παράταση το σκορ δεν άλλαξε και η πρόκριση κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, όπου για τον Άρη αστόχησαν οι Μενέντες και Οντουμπάτζο.