Ντιναμό Ζάγκρεμπ-ΠΑΟΚ: Ο Πέτκοβιτς “σκότωσε” τους Θεσσαλονικείς

Με δύο τέρματα του Πέτκοβιτς, η Ντιναμό Ζάγκρεμπ πήρε τη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ επικράτησε με 2-0 του ΠΑΟΚ στο «Μάκσιμιρ», για τον πρώτο αγώνα της φάσης των “16” του Europa Conference League.

Χάρη σε δύο γκολ του Μπρούνο Πέτκοβιτς (37’, 71’) η κροατική ομάδα πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα και έβαλε γερές βάσεις πρόκρισης για τα προημιτελικά.

Πλέον ο “Δικέφαλος του βορρά” θα χρειαστεί να κάνει υπέρβαση στην Τούμπα (14/3), ώστε να πάρει αυτός το εισιτήριο για τους “8”.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά στο ματς. Μόλις στο 5ο λεπτό, ο Χότζα ξέφυγε από τα αριστερά, αλλά διαγώνια από τον Κοτάρσκι γλίστρησε και δεν μπόρεσε να σουτάρει όπως θα ήθελε.

Τα αβίαστα λάθη και τα πολλά φάουλ χάλασαν το ρυθμό του αγώνα, με τους «ασπρόμαυρους», πάντως, να παίρνουν την κατοχή της μπάλας. Στο 27 ήρθε και η πρώτη αξιόλογη φάση, με τη δύσκολη κεφαλιά του Αντρίγια Ζίβκοβιτς, μετά τη σέντρα του Αμπντούλ Ραχμάν Μπάμπα, που όμως δε βρήκε στόχο.

Η Ντιναμό κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 36’. Ο Κοτάρσκι σταμάτησε στη γωνία του το συρτό, δυνατό σουτ του Μάρτιν Μπατούρινα. Στην εξέλιξη της φάσης, από λάθος του Γιόνι Ότο, ο Πέτκοβιτς βρέθηκε απέναντι στον Κοτάρσκι, σε πρώτο χρόνο ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ βγήκε νικητής, αλλά στην επαναφορά ο Πέτκοβιτς είχε εύκολο έργο και σε κενή εστία έκανε το 1-0.

Με το δεύτερο μέρος να κυλάει χωρίς κάτι το ιδιαίτερο οι Κροτάτες κατάφεραν να φτάσουν και σε δεύτερο τέρμα στο 71ο λεπτό. Μπατούρινα και Πέτκοβιτς συνεργάστηκαν, με τον τελευταίο να πλασάρει εύστοχα τον Κοτάρσκι για το 2-0.

Στο 84’ από ενέργεια του Τζίμα πάσαρε στον Μουργκ σπατάλησε από το ύψος του πέναλτι τη σπουδαιότερη ευκαιρία του ΠΑΟΚ, ενώ στις καθυστερήσεις η σέντρα-σουτ του Αυστριακού μεσοεπιθετικού ανάγκασε τον Νέβιστιτς στη μοναδική επέμβαση σε όλο τον αγώνα.

Κίτρινες: Βίντοβιτς, Σούτσιτς – Οζντόεφ, Μουργκ, Ντεσπόντοφ.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ (Σεργκέι Γιακίροβιτς): Νέβιστιτς, Ριστόφσκι, Μπερνάουερ, Τεοφίλ-Κατρίν, Πέρκοβιτς, Μίσιτς, Σούτσιτς, Σπίκιτς (72’ Κανέκο), Μπατούρινα (90’+3’ Χαλίλοβιτς), Χότζα (46’ Βίντοβιτς), Πέτκοβιτς (89’ Κουλένοβιτς).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (69’ Σβαμπ), Α. Ζίβκοβιτς (83’ Τζίμας), Κωνσταντέλιας (69’ Μουργκ), Τάισον, Μπράντον (60’ Ντεσπόντοφ).