Ντνίπρο-Παναθηναϊκός: Έριξε τριάρα και “αγκάλιασε” την πρόκριση

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στη Ντνίπρο και έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση.

Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς έκαναν μια πειστική εμφάνιση και κατάφεραν να επικρατήσουν της Ντνίπρο με 1-3 στο Κόζιτσε, για τον β’ προκριματικό γύρο του Champions League.

Ο Παναθηναϊκός είχε σε μεγάλη μέρα τον Χουάνκαρ που μοίρασε δύο ασίστ και κέρδισε ένα πέναλτι, ενώ τα γκολ σκόραραν τρεις διαφορετικοί ποδοσφαιριστές και πιο συγκεκριμένα οι Σπόραρ, Τζούρισιτς και Ιωαννίδης.

Άτυχος στάθηκε ο Σένκεφελντ στο 20ό λεπτό, ο οποίος τραυματίστηκε, με την πρώτη εκτίμηση από το ιατρικό τιμ να είναι θλάση στο γόνατο.

To “Τριφύλλι” κατά πολύ μεγάλο βαθμό εξασφάλισε ήδη το «εισιτήριό» του για τον επόμενο γύρο, αλλά και την παρουσία του (μίνιμουμ) στους ομίλους του Europa League, ανεξαρτήτως έκβασης στα ματς της επόμενης φάσης με τη Μαρσέιγ.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς είχε μια έκπληξη στην αρχική ενδεκάδα του Παναθηναϊκού, αφού έριξε στη «μάχη» τον Τόνι Βιλένα που αποτελεί την πιο πρόσφατη μεταγραφή της ομάδας.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι «πράσινοι» είχαν την κατοχή της μπάλας, έχοντας μια καλή στιγμή στο 8’, όταν ο Μάνγκουσον με εκτέλεση φάουλ εκτός περιοχής, έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Χουάνκαρ μετά από υπέροχη ενέργεια, απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο εντός περιοχής, κάνοντας το γύρισμα στον Σπόραρ, ο οποίος έκανε εύκολα από κοντά το 0-1 (10’).

dnipro pao fc panathinaikos sporar champions league

Ο Μπαρτ Σένκεφελντ στο 20ο λεπτό ένιωσε μια ενόχληση ψηλά στο πόδι, προσπάθησε να συνεχίσει, αλλά δεν τα κατάφερε. Στη θέση του πέρασε ο Τιν Γεντβάι που πραγματοποίησε την πρώτη του εμφάνιση με τον Παναθηναϊκό, καθώς δεν είχε αγωνιστεί σε κανένα φιλικό παιχνίδι της ομάδας.,

Από το 24’ μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι δύο ομάδες απειλούσαν αμφότερες χωρίς να υπάρξει κάποια μεγάλη ευκαιρία.

Στην επανάληψη, η Ντνίπρο είχε μια καλή στιγμή (51’). Ο Χουτσούλιακ έκανε σουτ με το αριστερό, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι.

Η Ντνίπρο είχε την κατοχή της μπάλας στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός όμως συνέχισε να πιέζει και κατάφερε να βγει στην αντεπίθεση, έπειτα από κλέψιμο του Βιλένα. Ο Ολλανδός έδωσε στον Σπόραρ, ο οποίος με τη σειρά του προσπάθησε απευθείας σουτ, αστοχώντας και στέλνοντας τη μπάλα αρκετά εκτός εστίας.

Στο 74ο λεπτό το «τριφύλλι» βγήκε ξανά στην κόντρα. Ο Χουάνκαρ πάσαρε στον Τζούριτσιτς, με τον Σέρβο να σκοράρει κάνοντας το 0-2, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τον Παναθηναϊκό.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Μιροσνιτσένκο έκανε πολύ σκληρό τάκλιν στον Χουάνκαρ μέσα στην περιοχή αναγκάζοντας τον διαιτητή να δείξει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Ιωαννίδης που έστειλε με ψυχραιμία  τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 0-3.

Οι Ουκρανοί κατάφεραν να μειώσουν (1-3) στο 90΄, με τον Καπλιένκο να σκοράρει με προβολή από κοντινή απόσταση.

Κίτρινες: Χουτσούλιακ

Ντνίπρο (Ολεκσάντρ Κούτσερ): Κιναρέικιν, Μιροσνιτσένκο, Σβάτοκ (61’ Κοχούτ), Σαράπι, Κράβετς (74’ Καπλιένκο), Μπαμπένκο (84’ Τάντσιουκ), Μπλάνκο (83’ Χόριν), Χουτσούλιακ, Ρουμπσίνσκι, Τρετιακόφ (61’ Άνταμιουκ), Ντόβμπικ.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ (24’ Γεντβάι), Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρουμπέν Πέρεθ, Βιλένα (70’ Τσόκαϊ), Παλάσιος, Τζούριτσιτς (78’ Μαντσίνι), Μπερνάρντ (70’ Βέρμπιτς), Σπόραρ (78’ Ιωαννίδης).