Ο Άρης ξόρκισε την κατάρα με πρωταγωνιστή τον Μάνο

Ο ανώτερος Άρης πήρε μια σημαντική νίκη επί της ΑΕΛ και έφυγε με τους τρεις βαθμούς από το Αλκαζάρ μετά από 30 χρόνια με… μπροστάρη τον Δημήτρη Μάνο.

Ο Άρης επικράτησε της ΑΕΛ με 0-2 στο Αλκαζάρ για την 6η αγωνιστική (εμβόλιμη λόγω αναβολής) της Super League.

Οι “κιτρινόμαυροι” κατάφεραν να πάρουν μια πολύ σημαντική νίκη επί της Θεσσαλικής ομάδας μέσα στο Αλκαζάρ, μετά από 30 ολόκληρα χρόνια.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου άφησε πίσω της την ήττα από τον Ολυμπιακό και όντας ανώτερη των “βυσσινί” έφυγε από την Λάρισα με ένα πολύτιμο τρίποντο.

Ο Μάνος ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα, καθώς πέτυχε τα δύο από τα τρια τέρματα της ομάδας του στο 18ο και 73ο λεπτό, ενώ ο Σίλβα έβαλε το “κερασάκι στην τούρτα” στο 95ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη οι Θεσσαλονικείς βρίσκονται στην 2η θέση της βαθμολογίας με 22 βαθμούς, ενώ η ΑΕΛ είναι στην 12η θέση με 6 βαθμούς.

Οι “βυσσινί” μπήκαν πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, δημιουργώντας αρκετές προυποθέσεις επίθεσης και πιέζοντας ψηλά. Ωστόσο, αυτό δεν κράτησε για πολύ, με τους “κιτρινόμαυρους” να παίρνουν την υπεροχή και να κυκλοφορούν την μπάλα.

Η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα του Άκη Μάντζιου ήρθε στο 18′ και έφερε το 0-1. Ο Σάκιτς με μια πολύ ωραία σέντρα βρήκε τον Μάνο μες στην περιοχή και εκείνος με μια κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας το πρώτο του τέρμα για την φετινή σεζόν.

Παρά την όρεξη που έδειχνε να έχει η ομάδα του Γιάννη Τάτση να αντιδράσει δεν μπορούσε να δημιουργήσει και κατ επέκταση να φανεί απειλητικοί, πηγαίνοντας σε ανόρθοδοξες προσπάθειες, με τους Θεσσαλονικείς να ελέγχουν την κατάσταση.

Στο 36′ οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Φίλιπς επιχείρησε από πολύ μακριά μια σέντρα-σουτ, ο Τρούγιτς βρήκε ελάχιστα την μπάλα και εκείνη πέρασε ξυστά από το δοκάρι της εστίας του Σιαμπάνη.

Έπειτα από 5 λεπτά η ΑΕΛ είχε ακόμη μια καλή στιγμή με ένα γύρισμα του Πλατέλα, το οποίο απέκρουσε ο Σιαμπάνης και η ομάδα του Άκη Μάντζιου χτύπησε άμεσα στην κόντρα, με τον Μάνο να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Νάγκι να αποκρούει εντυπωσιακά. Λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Νάγκι είπχε όχι και στον Ρόουζ.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο διοικητικός ηγέτης των γηπεδούχων, Αλέξης Κούγιας, αντίκρισε την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης, Δημήτρη Καραντώνη, για τις επαναλαμβονόμενες διαμαρτυρίες του.

Στο 60′ οι “βυσσινί” είχαν τεράστια διπλή ευκαιρία. Πρώτα με τον Τρούγιτς, ο οποίος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και ο Σιαμπάνης του είπε όχι και στην συνέχεια ο Έλληνας τερματοφύλακας απέκρουσε εντυπωσιακά και ένα φοβερό σουτ του Φίλιπ.

Μετά από μόλις 1 λεπτό οι “κιτρινόμαυροι” διπλασίασαν τα τέρματα τους, με ένα σουτ του Ματέο Γκαρσία μέσα από την περιοχή, ωστόσο μετά από χρήση VAR το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, καθώς θεωρήθηκε ότι ο Μπερτόγλιο, που ήταν εκτεθειμένος, επηρέαζε την φάση.

Ύστερα από το ακυρωθέν γκολ, οι Θεσσαλονικείς είχαν ανεβάσει την πίεση τους, θέλοντας να κλειδώσουν το ματς, κάτι το οποίο το κατάφεραν στο 73′, κάνοντας το 0-2. Ο Ρόουζ σούταρε μέσα από την περιοχή, ο Νάγκι απέκρουσε, όμως ο Μάνος βρέθηκε στο σωστό σημείο την κατάλληλη στιγμή, πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε.

Εκεί που όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει, ο Σίλβα ήθελε να βάλει και την δικιά του σφραγίδα στο 90+5′, κάνοντας το 0-3. Ο νεαρός άσος πραγματοποίησε μια καταπληκτική ατομική ενέργεια και με ένα εξαιρετικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Κίτρινες: Κωστή, Σπαρβ, Μούζεκ – Γκάμα

ΑΕΛ: Νάγκι, Ηλιάδης (53′ Γκαζάλ), Σπαρβ (81′ Γλυνός), Φιλίπ, Ντουρμισάι, Πλατέλλας (53′ Πινακάς), Μούζεκ, Ζίζιτς, Μπέρτος, Τρούγιτς, Κωστή (53′ Τόρζε)

Άρης: Σιαμπάνης, Γκάνεα, Δεληζήσης, Ροζ, Σάκιτς, Ματίγια, Σάσα (68′ Κάτσε), Μπερτόγλιο (68′ Σίλβα), Γκάμα (77′ Μαντσίνι), Γκαρσία (90′ Μπαγκαλιάνης), Μάνος (77′ Λόπεθ)