Ο Άρης «πάτησε» τον Βόλο και επέστρεψε στις νίκες

Ο σαφώς ανώτερος Άρης επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με άνεση του Βόλου.

Ο Άρης επικράτησε του Βόλου με 2-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης», για την 15η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα του Ακη Μάντζιου έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα που γνώρισε κόντρα στην Λαμία, η οποία ήταν η δεύτερη ήττα για εκείνον την φετινή σεζόν, αλλά και η πρώτη εκτός έδρας και με μια εξαιρετική εμφάνιση “καθάρισε” τους Θεσσαλούς.

Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν στο 18ο λεπτό χάρις το γκολ του Σάσα, ενώ στο 81ο λεπτό ο Μπερτόγλιο διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Με αυτή τη νίκη ο Άρης παρέμεινε στην 2η θέση της βαθμολογίας με 32 βαθμούς και ο Βόλος στην 6η θέση με 19 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν πολύ δυνατά πιέζοντας ψηλά, με σκοπό να πετύχουν ένα γρήγορο τέρμα, ενώ οι Θεσσαλοί είχαν περιοριστεί στο δικό τους μισό, ψάχνοντας να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου τον πέτυχε τον σκοπό της, κάνοντας το 1-0 στο 18′. Ο εξαιρετικός Γκάνεα μετά από ένα σπριντ πάσαρε στον Σάσα και ο Βραζιλιάνος μετά από ενα τσίμπημα, πραγματοποίησε ένα τελείωμα ακριβείας και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι είχαν άλλες δύο πολύ καλές στιγμές με ένα σουτ του Μάνου, αλλά και μια καταπληκτική ενέργεια του Σίλβα, όμως αμφότεροι δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα, ενώ η ομάδα του Άνχελ Λόπεθ δεν είχε γίνει καθόλου επικίνδυνη.

Με την έναρξη της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 51′ ο Άρης έφτασε μια ανάσα από το δεύτερο γκολ με τον Σίλβα. Ο Ματίγια έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Πορτογάλο με μια εξαιρετική πάσα, όμως εκείνος αστόχησε.

Από εκεί και έπειτα ο πολύ καλός ρυθμός που είχε το παχνίδι, έπεσε τελείως, με αμφότερες τις ομάδες να μην γίνονται καθόλου απειλητικές. Ωστόσο, στο 81′ οι γηπεδούχοι “κλείδωσαν” τη νίκη με τον Μπερτόγλιο. Ο Αργεντινός λίγα δευτερόλεπτα μετά από μια δική του χαμένη ευκαιρία, εκτέλεσε με εξαιρετικό τρόπο τον Κλέιμαν και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Κίτρινες: Σάσα, Γκαρσία – Μπουένο, Μπαριέντος

Άρης: Μπουσέ, Σάκιτς, Γκάνεα, Ροζ, Μπεναλουάν, Ματίγια, Σάσα (90+2′ Τσαγκαλίδης), Ματέο Γκαρσία (73′ Μπερτόγλιο), Μπρούνο Γκάμα (73′ Τζέγκο), Σίλβα (88′ Λόπεθ), Μάνος (73′ Μαντσίνι)

Βόλος: Κλέιμαν, Φεράρι, Σάντσεθ, Μήτογλου, Ντεντάκης, Ριένστρα, Μπαριέντος, Μπαρτόλο (89′ Γκρίγιο), Περέα (74′ Μαρτίνες), Μπουένο (46′ Σάντος), Δουβίκας