Ο Άρης τη νίκη, ανέτοιμοι και οι δυο

Ο Άρης επικράτησε με 2-1 του Ατρομήτου στο Κλεάνθης Βικελίδης, σε φιλική αναμετρήση που πραγματοποιήθηκε, μία εβδομάδα πριν τις ευρωπαϊκές τους μονομαχίες.

Στην πρόβα τζενεράλε ο Ατρόμητος έδειξε σε ακόμα ένα φιλικό αρκετές αδυναμίες και δέχτηκε μία ακόμη ήττα, μετά τη Νότιγχαμ. Την άλλη εβδομάδα θα αντιμετωπίσει στην Σλοβακία την Ντουνάισκα που απέκλεισε στην Πολωνία την Κρακόβια.

Από την άλλη ο Άρης έδειξε καλύτερο πρόσωπο, με τον Ιντέγε να κερδίζει τις εντυπώσεις.

Τα τέρματα για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Γούτας με αυτογκόλ και Ιντέγε με πέναλτι, ενώ μείωσε ο Μανούσος με εξαιρετικό τελείωμα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης ήταν πιο κινητικός και δραστήριος, με τον Ατρόμητο να μην μπορεί να βρει τα πατήματά του.

Στο 10ο λεπτό οι γηπεδούχοι απέιλησαν με ένα δυνατό σουτ του Ματίγια, όμως το σουτ από το ύψος της περιοχής, απέκρουσε ο Μέγερι με δεύτερη προσπάθεια.

Στο 25′ η ομάδα του Σάββα Παντελίδη άνοιξε το σκορ με το αυτογκόλ του Γούτα. Σέντραρε από τα αριστερά ο Ντιγκινί, σημαδεύοντας τον Ιντέγε, αλλά στην προσπάθεια να απομακρύνει την μπάλα ο Γούτας, ο κεντρικός αμυντικός με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, κάνοντας το 1-0 για τον Άρη.

Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Αρη να προηγείται με 1-0 έναντι του κακού Ατρομήτου που δεν είχε απειλήσει την εστία του Κουέστα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Περιστεριώτες μπήκαν καλύτερα, όμως δέχτηκαν δεύτερο τέρμα που δεν έπρεπε να μετρήσει. Ο Φετφατζίδης κέρδισε το πέναλτι, όμως θα έπρεπε να έχει δοθεί φάουλ, καθώς ήταν εκτός περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ιντέγε, κάνοντας το 2-0 στο 67′.

Η ομάδα του Αναστασίου κατάφερε να μειώσει στο 70′ με τον Μανούσο. Ο Ενσικουλού με ωραία πάσα, έβγαλε τον Μανούσο απέναντι από τον Κουέστα και με όμορφη λόμπα του Έλληνα επιθετικού, διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Κίτρινες: Kορχούτ, Σάσα-  Βέλλιος, Χαρίσης

Άρης (Παντελίδης): Κουέστα, Σούντγκρεν, Ροζ, Βέλεθ, Κόρχουτ, Μπάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης, Τόνσο, Ντιγκινί, Ιντέγε

Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν: Λουκας, Κορχούτ, Μπακουτσής, Τσαγκαλίδης, Δεληζήσης, Σόουζα, Κωνσταντινίδης, Ντουάρτε, Μαρτίνες

Ατρόμητος (Αναστασίου): Μέγερι, Κιβρακίδης, Ρισβάνης, Γούτας, Κατράνης, Μάντσον, Χαρίσης, Ουμπίντες, Ουγκράι, Μανούσος, Βέλλιος

Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν: Κορτ, Ενσικουλού, Ρόσα, Καχίλα, Κωτσόπουλος, Θεοδωράκης, Γαρουφαλλιάς, Νάτσος,