Ο Χατζηγιοβάνης «πλήγωσε» τον Ατρόμητο

Ο Ατρόμητος δέχτηκε την ήττα με 0-1 από τον Παναθηναϊκό στο Περιστέρι, για την 7η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Το νικητήριο τέρμα των «Πρασίνων» σημείωσε ο Χατζηγιοβάνης, στην επιστροφή του στην εντεκάδα του Παναθηναϊκού.

Ο Ατρόμητος δεν παρουσιάστηκε καλός στο πρώτο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται την κακή εικόνα των Περιστεριωτών και να σημειώνουν το τέρμα με τον Χατζηγιοβάνη. Στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώθηκε η εικόνα των γηπεδούχων, όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση και ηττήθηκαν με 0-1.

Έντονες αποδοκιμασίες στο τέλος του αγώνα από τους φιλάθλους του Ατρομήτου. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Γιώργου Δώνη έφτασε τον Ατρόμητο στην 8η θέση και ισοβαθμούν με 8π.

O αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στον αγώνα και απείλησε για πρώτη φορά στο 5ο λεπτό με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ από τα αριστερά, αλλά πέρασε ανεκμετάλλευτο, καθώς η μπάλα πέρασε απευθείας άουτ.

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησαν αρκετές φορές την εστία του Μανδά. Οι κυριότερες στιγμές πραγματοποιήθηκαν  στο 18ο και 19ο λεπτό, με τα σουτ Χατζηγιοβάνη να μη βρίσκουν στόχο.

Ο Ατρόμητος είχε κυρίως αμυντικό προσανατολισμό και προσπαθούσε κυρίως με αντεπιθέσεις αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 35ο λεπτό ένα φάουλ σε καλή θέση για τον Ατρόμητο, ο Ρόσα το εκτέλεσε όμως ο Διούδης μπλόκαρε τη μπάλα

Στο 43ο λεπτό η υπεροχή του Παναθηναϊκού «καρποφόρησε», μετά από ωραία μπαλιά του Μπουζούκη, βρήκε τον Χατζηγιοβάνη, ο οποίος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, νίκησε τον Μανδά και έκανε το 0-1. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος μπήκε πιο δυνατά, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν τους χώρους στην άμυνα και να προσπαθούν να επιτεθούν με αντεπιθέσεις.

Στο 69ο λεπτό οι Περιστεριώτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Ο Μανουσος βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στη περιοχή, σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, εκμεταλλευόμενοι την κακή εικόνα του Παναθηναϊκού. Δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με τη νίκη από το Περιστέρι (0-1).

Κίτρινες: Νταβιώτης – Διούδης, Σένκεφελντ, Ινσούα, Χατζηθεοδωρίδης

Ατρόμητος (Αναστασίου): Χ.Μάνδας, Κ. Κιβρακίδης,  J. Ταλόχα, Σ. Ρισβάνης, Δ. Γούτας, Χ. Χαρίσης, Ρ. Μπαένα (79’ Ενσικουλού), Θ. Ανδρούτσος (68’ Νταβιώτης), Φ. Ρόσα (60’ Βέλλιος), Γ. Μανούσος, Π. Γιακουμάκης,

Παναθηναϊκός (Δώνης): Σ. Διούδης , M. Γιόχανσον, E. Ινσούα, B. Σένκεφελντ, Α. Πούγγουρας, Χ. Δώνης, Δ. Κουρμπέλης (74’ Αλεξανδρόπουλος), Γ. Μπουζούκης, Τ. Χατζηγιοβάνης (70΄Κολοβός), Γ. Ζαχίντ (62’ Χατζηθεοδωρίδης), Α. Καρμπέτσης.