Ιγκουαΐν… ο σωτήρας της!

Η Μίλαν επικράτησε της Σπαλ με 2-1 στο Σαν Σίρο, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι φιλοξενούμενοι αν και προηγήθηκαν δεν κατάφεραν να πάρουν την νίκη και το γκολ του Ιγκουαΐν στο 64’ έδωσε τη νικη για τους Ροσονέρι.

Με αυτή την νίκη η Μίλαν έφτασε τους 31 βαθμούς ενώ η Σπαλ έμεινε στου 17.

Φορτσάτη μπήκε η Μίλαν στο ματς, αφού μόλις στο 8’ λεπτό ο Ρομανιόλι, πέτυχε ένα γκολ, όμως ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ.

Στο 13’ ο Πετάνια πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, βρέθηκε σε καλή θέση, έκανε το σουτ, πετυχαίνοντας το 0-1.

Τρία λεπτά αργότερα η Μίλαν κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Καστιγιεχο, εκμεταλλευόμενος ένα λάθος από τον αντίπαλο έστειλε την μπάλα από κοντινή απόσταση, κάνοντας το 1-1.

Στο 38’ Μια καλή σέντρα μέσα στην περιοχή έφτασε στον Ιγκουαΐν, όμως ένας από τους αμυντικούς έκοψε την προσπάθεια του.

Η Μίλαν μπήκε αποφασισμένη να πάρει το παιχνίδι και τελικά στο 64’ κατάφερε να βρει ξανά δίχτυα με τον Ιγκουαΐν, μετά από έναν χαμό μέσα στην περιοχή και αυτός χωρίς να το σκεφτεί έστειλε τη μπάλα στην κορυφή της εστίας για το 2-1.

Στο 73’ μια άστοχη κεφαλιά του Μισιρόλι στην περιοχή μπροστά σε κενή εστία, ήταν η καλύτερη ευκαιρία της των φιλοξενούμενων, όμως η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο.

Κίτρινες: Κουρτιτς, Σιαταρελα, – Καστιγιεχο, Ζαπατα

Κόκκινες: Σουσο

Μίλαν: Ντοναρούμα, Αμπάτε(60’ Καλαμπρια) , Ζαπατα, Ρομανιόλι, Ρ. Ροντρίγκες, Κεσιέ, Μπακαγιοκο, Τσαλχάνογλου, Σουσο, Ιγκουαΐν(82’ Μποριν), Καστιγιεχο(62’ Κουτρονε)

Σπαλ: Γκομις, Τσιονέκ, Φελίπε, Μπονιφάτσι, Κόστα(Φαρες), Κουρτιτς, Σιαταρελα(72’ Βαλτιφιορι), Μισιρολι, Ντικμαν(46’ Βικατσι), Αντενουτσι, Πετάνια