Ο Καντέ της χάρισε το “τρίποντο”

Μια ”βραχυκύκλωμενη” Τσέλσι στο πρώτο ημίχρονο στο Σέλχαρστ Παρκ, κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Κρίσταλ Πάλας με 1-0, στην 20η αγωνιστικής της Boxing Day, της Πρέμιερ Λιγκ.

Ο Καντέ ήταν ο σκόρερ του μοναδικού τέρματος των μπλε που χάρισε το τρίποντο φτάνοντας έτσι τους 43 βαθμούς.

Τα πρώτα είκοσι λεπτά της αναμέτρησης δεν είχαν κάποια ιδιαίτερα καλή φάση, με εξαίρεση ένα δυνατό σουτ στην περιοχή του Καντέ στο 18’ χωρίς όμως να απειλήσει την εστία του Γκουαΐτα.

Στο 28’ ο Ολιβιέ Ζιρού κατάφερε να σκοράρει, αλλά γκολ δεν μέτρησε, καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ.

Πρώτη καλή ευκαιρία για τους “μπλέ” ήταν στο 35’ ένα φάουλ για την Τσέλσι, με τον Ουίλιαν να εκτελεί το φάουλ έξω από την περιοχή, όμως ο Βραζιλιάνος, έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι.

Ενα λεπτό αργότερα ο ίδιος παίκτης απείλησε την εστία του Γκουαΐτα, όμως ο Ισπανός μπλόκαρε και κράτησε το μηδέν.

Μέσα σε τρία λεπτά η Τσέλσι είχε και δεύτερο δοκάρι, αυτή τη φορά ο Μπάρκλεϊ έκανε το γυριστό σουτ, ενώ είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ που δεν δόθηκε προκειμένου ν’ αποφύγει τον Μιλιβόγεβιτς.

Η Τσέλσι ήταν κυρίαρχη στην κατοχή της μπάλας σε όλο το πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα.

Με το δεξί ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Τσέλσι, αφού μόλις στο 51’ ο Καντέ άνοιξε το σκορ. Ο Νταβίντ Λουίζ έβγαλε μια εκπληκτική μπαλιά, ο Καντέ έκανε το κοντρόλ με το στήθος στην περιοχή και με το αριστερό νίκησε τον Γκουαΐτα, για το 0-1.

Στο 68’ ο Αζάρ βρήκε με μαγικό τακουνάκι τον Ουίλιαν, αλλά ο Γκουαΐτα αρνήθηκε το γκολ στον Βραζιλιάνο.

Ο Ζιρού κατάφερε να ξανά στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά για ακόμα μια φορά το γκολ του Γάλλου στράικερ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Τα τελευταία λεπτά για την Κρίσταλ Πάλας ήταν απλά διαδικαστικά μήπως και καταφέρουν να πάρουν τον ένα βαθμό της ισοπαλίας αλλά μάταια, οι Λονδρέζοι κατάφεραν να επικρατήσουν και να πάρουν το πολυπόθητο τρίποντο.

ΤΣΕΛΣΙ (Μαουρίτσιο Σάρι): Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ρίντιγκερ, Νταβίντ Λουίζ, Μάρκος Αλόνσο, Καντέ, Ζορζίνιο, Μπάρκλεϊ (89’ Κόβατσιτς) , Ουίλιαν(82’ Έμερσον), Ζιρού(75’ Μοράτα), Αζάρ.

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ (Ρόι Χόντσον):Γκουαΐτα, Ουάν-Μπισακά, Τόμκινς, Σακό, Φαν Άανχολτ, Κουγιατέ(78’ Μάγιερ), Μιλιβόγεβιτς, ΜακΆρτουρ, Σλουπ(69’ Γουίκαμ), Ζαά, Τάουνσεντ