Ο Μέσι χάρισε τη νίκη στην… μέτρια Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Σοσιεδάδ με 1-0 στο Καμπ Νου, για την 27η αγωνιστική της LaLiga.

Η ομάδα του Κίκε Σετιέν ζορίστηκε αρκετά, αλλά χάρις το γκολ του Λιονέλ Μέσι στο 81′ από την άσπρη βούλα, πήρε τη νίκη και το τρίποντο που την έφερε στην 1η θέση της βαθμολογίας με 58 βαθμούς (με την Ρεάλ που βρίσκεται στην 2η θέση με 56 βαθμούς να έχει ένα ματς λιγότερο), ενώ η Σοσιεδάδ παρέμεινε στην 6η θέση με 43 βαθμούς.

Οι Βάσκοι μπήκαν πλήρως διαβασμένοι στο παιχνίδι και πιέζοντας ψηλά έδειξαν στους “μπλαουγκράνα” ότι θα έχουν ένα δύσκολο βράδυ. Ωστόσο, στο 30′ οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή με τον Μέσι, ο οποίος δεν κατάφερε να κερδίσει τον Ρεμίρο.

Η ομάδα του Ιμάνο Αλγκουαθίλ γινόταν απειλητική ανεβαίνοντας συχνά έξω από την αντίπαλη περιοχή, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει σε κάποια αξιοσημείωτη τελική προσπάθεια. Στο 40′ οι Καταλανοί έχασαν ακόμη μια σημαντική ευκαιρία, όταν ο Μέσι με ένα ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το υπάρχον σκορ (0-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν πολλά, καθώς η Μπαρτσελόνα συνέχισε να έχει την κατοχή, ενώ η Σοσιεδάδ αμυνόταν εκπληκτικά και έψαχνε να βρει τέρμα χτυπώντας στην αντεπίθεση. Στο 60′ ο κορυφαίος της αναμέτρησης, Λιονέλ Μέσι, έφτασε πάλι κοντά στο γκολ εξαπολύοντας ένα σουτ μέσα από την περιοχή που έφυγε άουτ, ενώ 5 λεπτά μετά απείλησε και ο Ράκιτιτς με ένα σουτ, το οποίο απέκρουσε ο Ρεμίρο.

Οι φιλοξενούμενοι στην κόντρα γινόντουσαν απειλητικοί, όπως και στο 75΄, όταν ο Ισάκ μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, όμως το σουτ που εξαπέλυσε έφυγε για λίγο άουτ. Οι Βάσκοι είχαν αρχίσει να αποκτούν τον έλεγχο του αγώνα, όμως στο 81′ στάθηκαν άτυχοι διότι σε μια ακίνδυνη στιγμή των “μπλαουγκράνα” η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Λε Νορμάντ και ο διαιτητής της αναμέτρησης καταλόγισε πέναλτι.

Ο Λιονέλ Μέσι ευστόχησε από την άσπρη βούλα, έκανε το 1-0 και χάρισε την νίκη στην ομάδα του, η οποία δεν έπεισε με την εμφάνιση της για ακόμη μια βραδιά.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Πικέ, Ράκιτιτς (74′ Βιντάλ), Μπούσκετς, Μέσι, Λενγκλέ, Γκριεζμάν (85′ Φατί), Άλμπα, Μπρέιθγουειτ (89′ Τζούνιορ), Ντε Γιόνγκ

Σοσιεδάδ: Ρεμίρο, Γιορέντε (71′ Ζουμπελντία), Πόρτου, Μερίνο, Γκεβάρα, Γκοροσάμπελ, Ισάκ (82′ Γουίλιαν Ζοσέ), Μονρεάλ, Όντεγκαρντ, Μουγκουρούθα (59′ Ογιαρθάμπαλ), Λε Νορμάντ