O νόμος του ποδοσφαίρου

Με δύο πέναλτι -το ένα να καταλήγει στα δίχτυα- και σωρεία κλασσικών ευκαιριών ειδικά ‘στο δεύτερο ημίχρονο, οι “κιτρινόμαυροι” δεν μπόρεσαν να… τελειώσουν το “τριφύλλι”.

Χάρη στο πέναλτι του Χατζηγιοβάνη στις καθυστερήσεις πήρε έναν ανέλπιστο για αυτόν βαθμό της ισοπαλίας (1-1).

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο 16′ με το πέναλτι του Γιουνές και αφού ο Γκάμα είχε αστοχήσει νωρίτερα στη δική του εκτέλεση. Δεν αξιοποίησε όμως τις ευκαιρίες που τις δόθηκαν και έτσι το πλήρωσε, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για να βρεθεί μόνη της στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Δύο νέα πρόσωπα από τον Παντελίδη

Αλλαγμένη κατά τα 2/11 ήταν η ενδεκάδα του ΑΡΗ, συγκριτικά με το σχήμα του Ηρακλείου. Στην άμυνα το νέο πρόσωπο ήταν ο Μενέντεθ, ξεκινώντας στα αριστερά αντί του Βαλεριάνου . Ο Κωνσταντινίδης παρέμεινε στο δεξί άκρο, με τους Βέλεθ-Δεληζήση στα στόπερ και τον Κουέστα στο τέρμα. Μπάσα-Σιώπης ξεκίνησαν στη μεσαία γραμμή, έχοντας λίγο πιο μπροστά τον Ντιγκινί. Ο Γκάμα με τον Γκαρσία κάλυπταν τις πλευρές και ο Γιουνές επανήλθε στην κορυφή της επίθεσης, αποτελώντας το δεύτερο νέο πρόσωπο της ενδεκάδας.

Με “συνταγή” “Καραϊσκάκης”¨ο Παναθηναϊκός

Ο Γιώργος Δώνης μετά το 4-4-2 του αγώνα με τον Απόλλωνα Σμύρνης, επανέφερε το 3-4-3 που του έφερε την ισοπαλία κόντρα στον Ολυμπιακό. Πούγγουρας, Κολοβέτσιος και Μαυρομάτης ήταν η τριάδα της άμυνας από τα δεξιά προς τα αριστερά. Ο Γιόχανσον μαζί με τον Ινσούα ήταν οι φουλ μπακ, με τους Κουρμπέλη-Κατσέ στον άξονα. Ο Χατζηγιοβάνης με τον Μπουζούκη ήταν οι δύο εξτρέμ και ο Μακέντα στην κορυφή της επίθεσης.

Πρέσινγκ χωρίς ανάσα!

Το “κλειδί” του ΑΡΗ στο πρώτο ημίχρονο, τόσο για την εμφάνιση όσο και για το υπέρ του σκορ, ήταν το πρέσινγκ των παικτών του Παντελίδη. Οι “κιτρινόμαυροι” αποσυντόνισαν τους παίκτες του Δώνη και τους οδήγησαν σε πολλά λάθη, σε σημείο να κάνουν μέχρι και πέντε λεπτά για να περάσουν τη μεσαία γραμμή. Χαρακτηριστικό είναι οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ουσιαστικά για πρώτη φορά με τη διπλή ευκαιρία του 41ου λεπτού, στην οποία αποσόβησαν τον κίνδυνο οι Μενέντεθ και Δεληζήσης.

Ενα στο δύο πέναλτι… κληρώνει

Ο ΑΡΗΣ θα μπορούσε να έχει πάρει το προβάδισμα πολύ νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 6ο λεπτό. Στο 5′ ο Ινσούα ανέτρεψε τον Γκάμα μέσα στην περιοχή και τον έστειλε στην άσπρη βούλα, όμως ο Διούδης έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία και σταμάτησε την εκτέλεση του Πορτογάλου.

Δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Γιουνές, ο οποίος δεν αστόχησε στο δικό του πέναλτι, το οποίο ήρθε από το χέρι του Γιόχανσον και αφού πρώτα η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Σουηδού. Ο Τυνήσιος πήγε στην άσπρη βούλα και έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Διούδη για το 1-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Το σκορ βέβαια θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο, εάν ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού δεν έβγαζε την κεφαλιά του Δεληζήση από το κόρνερ του Γκάμα, σε μία ακόμη καλή στιγμή των γηπεδούχων στα πρώτα 45′ λεπτά.

Συνέχισε από εκεί που το άφησε

Η παρουσία του ΑΡΗ τουλάχιστον μέχρι το 60′ ήταν πάνω-κάτω ίδια με αυτή που είχε στο πρώτο ημίχρονο. Συνεχές πρέσινγκ και… μπλόκο στον Παναθηναϊκό, έχοντας μάλιστα περισσότερες κλασσικές ευκαιρίες για να σκοράρει. Στο 57′ ο Μπάσα έβγαλε τον Ντιγκινί τετ α τετ με εξαιρετική πάσα αλλά ο Γάλλος δεν σημάδεψε σωστά. Τρία λεπτά αργότερα ο Μενέντεθ γέμισε μέσα στην περιοχή αλλά η προβολή του Γιουνές δεν είχε τη δύναμη που έπρεπε για να νικήσει τον Διούδη.

Κάπου εκεί οι δύο προπονητές μπήκαν εκ νέου στην εξίσωση του αγώνα. Ο Δώνης, άλλαξε και πάλι σχηματισμό, με την είσοδο του Καμπέτση, έπαιξε 3-5-2. Η απάντηση του Σάββα Παντελίδη άμεση. Πέρασε στο γήπεδο με διαφορά λίγων λεπτών τους Ματίγια και Μαβράι, αλλάζοντας σχηματισμό σε 5-3-2, με προφανή στόχο και σκοπό να προστατέψει το υπέρ του σκορ, θέλοντας να «χτυπήσει» στην κόντρα επίθεση.

Στο ενενήντα οι Πράσινοι έμειναν και με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μακέντα (δεύτερη κίτρινη κάρτα). Κι όμως στο 92′ στην τελευταία φάση του αγώνα ο Μπουζούκης κέρδισε πέναλτι από τον Σιώπη, με τον Χατζηγιοβάννη να σκοράρει με εκτέλεση αλά Πανένκα, γράφοντας στο φινάλε το τελικό 1-1.

ΔΙΑΙΤΗTHΣ: Γιώργος Τζοβάρας (Φθιώτιδας)

ΒΟΗΘΟΙ: Τρύφωνας Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Βασίλης Νικολακάκης (Ηρακλείου)

4ος: Θανάσης Σέζος (Κιλκίς)

ΓΚΟΛ: 16′ Γιουνές (πεν.)/90′ Χατζηγιοβάνης (πεν.)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 86′ Ματίγια/ 17′. 90′ Μακέντα, 35′ Ινσούα, 86′ Κουρμπέλης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 90′ Μακέντα

ΑΡΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Κωνσταντινίδης, Βέλεθ, Δεληζήσης, Μενέντεθ, Μπάσα, Σιώπης, Γκάμα, Γκαρσία (79′ Μάβραϊ), Ντιγκινί (73′ Ματίγια), Γιουνές

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον (33′ Δώνης), Ινσούα, Κολοβέτσιος, Πούγγουρας, Μαυρομάτης (74′ Χατζηθεοδωρίδης), Κουρμπέλης, Κάτσε (74΄Καμπετσής), Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης, Μακέντα.