Ο Ολιβέιρα “σκότωσε” τον Ατρόμητο

Αγχώθηκε, αλλά τελικά η ΑΕΚ επικράτησε με 3-2 του Ατρομήτου, στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1.

Ο Ολιβέιρα ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης της Ένωσης καθώς πέτυχε χατ τρικ (πιθανόν το ένα να χρεωθεί ως αυτογκόλ στον Μανδά), ενώ τα γκολ των φιλοξενούμενων τα σημείωσαν οι Μανούσος και Ανδρουτσος. Δοκάρι είχαν οι γηπεδούχοι με τον Βέρντε.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ «έσπασε» την αρνητική παράδοση των τριών τελευταίων χρόνων, που ήθελε τον Ατρόμητο να φεύγει με το διπλό στο ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ έφτασε την τρίτη θέση με 17 β. , ενώ ο Ατρόμητος βρίσκεται στην 9η θέση με 11β. Την επόμενη αγωνιστική οι “κιτρινόμαυροι” φιλοξενούνται απο τον Παναθηναϊκό και ο Ατρόμητος αγωνίζεται στο Καραϊσκάκης απο τον Ολυμπιακό.

Στο πρώτο 20λεπτο η ΑΕΚ προσπαθούσε να βρει το γκολ που θα την έβαζε μπροστά στο σκορ, ωστόσο ο Ατρόμητος ήταν αυτός που βρήκε δίχτυα.

Ο Οικονόμου ανέτρεψε τον Ανδρούτσο (20΄)  με τον διαιτητή της αναμέτρησης να υποδεικνύει πέναλτι, ο Μανούσος ανέλαβε την εκτέλεση όμως ο Τσιντώτας απέκρουσε και στην συνέχεια της φάσης, ο ίδιος πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στη συνέχεια η Ένωση πίεζε για την ισοφάριση και στο 29΄ο Βέρντε απέφυγε τον Γούτα, έκανε το σουτ όμως ο Μανδάς απέκρουσε κρατώντας το σκορ ως έχει.

Στο 35΄ η ΑΕΚ έχασε τεράστια τριπλή ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Λιβάγια και τον Βέρντε. Ο Ντέλετιτς εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Γούτα, έβγαλε κάθετη στον Λιβάγια, ο οποίος πλάσαρε τον Μανδά, αλλά ο γκολκίπερ του Ατρομήτου έδιωξε. Στη συνέχεια της φάσης η μπάλα έφτασε στον Βέρντε που επιχείρησε το σουτ,  αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, χωρίς να έχει περάσει τη γραμμή. Στο σημείο που κατέληξε η μπάλα βρισκόταν ο Λιβάγια όμως η κεφαλιά του κατέληξε άουτ.

Οι γηπεδούχοι μέχρι την ανάπαυλα δεν βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τον Ατρόμητο να προηγείται.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους στο 55΄ η Ένωση απείλησε με το σουτ του Κρίστισιτς από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι το Μανδά.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά στο 62΄ κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Ολιβέιρα έκανε το σουτ στην περιοχή η μπάλα χτύπησε το αριστερό δοκάρι, στην συνέχεια βρήκε στην πλάτη του Μανδά και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1.

Μέτα το γκολ η ψυχολογία ήταν με το μέρος των «κιτρινόμαυρων», οι οποίοι συνέχισαν να απειλούν με το γυριστό του Οικονόμου και το σουτ του Λιβάγια.

Η ανατροπή ήρθε στο 71΄με τον Νέλσον Ολιβέιρα να εκμεταλλεύεται το λάθος του Μανδά  και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία για το 2-1 (και το δεύτερο προσωπικό  του τέρμα).

Κόντρα στην ροή του αγώνα ο Ανδρούτσος βρέθηκε μόνος του στην περιοχή και με πλασέ νίκησε τον Τσιντώτα και διαμόρφωσε το 2-2.

Στη συνέχεια πίεζε η ΑΕΚ για το γκολ της νίκης και το πέτυχε στις καθυστερήσεις(90΄+3’) με τον Ολιβέιρα να σημειώνει με πλάσε το 3-2 για την Ένωση, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες:Μάνταλος/  Ταλόχα, Χαρίσης, Μανδάς, Ανδρούτσος, Γούτας

Σκόρερ: 62΄, 71΄, 90΄+3΄Ολιβέιρα / 20΄ Μανούσος

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες, Κρίστιτσιτς(81΄Γαλανόπουλος), Βέρντε(67΄Αλμπάνης), Ντέλετιτς(59΄Μάνταλος), Λιβάγια, Ολιβέιρα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μανδάς, Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας, Ταλόχα, Χαρίσης, Ανδρούτσος, Ραούλ Μπαένα(49΄Στρούγγης), Μανούσος(77΄ Π.Γιακουμάκης), Ενσικουλού(68΄Ρόσα), Βέλλιος.