Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στην κορυφή με …αποδοκιμασίες

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Βόλου με 1-0 στην Τούμπα, για την 21η αγωνιστική της Superleague.

Ο “δικέφαλος του βορρά” προβλημάτισε αρκετά με την μέτρια αγωνιστική απόδοση που είχε, όμως κατάφερε να πάρει την νίκη κόντρα στον ανώτερο των προσδοκιών Βόλο και σκαρφάλωσε στην κορυφή της βαθμολογίας με 52 βαθμούς. Η ομάδα της Θεσσαλίας βρέθηκε στην 12η θέση με 22 βαθμούς.

Οι αποδοκιμασίες μάλιστα στο τέλος της αναμέτρησης ήταν το δείγμα της υπομονής που έκαναν οι φίλοι του Δικεφάλου, για να τελειώσει ένα αγωνιστικά μετριότατο ως κακό παιχνίδι της ομάδας τους!

Στο πρώτο ημίχρονο οι “ασπρόμαυροι” ήταν αρκετά στατικοί και δεν φάνηκε να έχουν όρεξη να εντυπωσιάσουν, έχοντας μόνο τρεις καλές τελικές προσπάθειες μέσα σε 45 λεπτά.

Συγκεκριμένα ο δικέφαλος του βορρά είχε δύο καλές στιγμές νωρίς νωρίς, στο 7′ ένα σουτ του Μίσιτς εκτός περιοχής που πέρασε άουτ και 2 λεπτά μετά ένα σκαστό σουτ του Σβιντέρφσκι που μπλόκαρε ο Γκαραβέλης, ενώ η τρίτη και καλύτερη στιγμή του ήταν στο 38′ με τον Σβιντέρφσκι να βρίσκεται σε θέση τετ α τετ, όμως το σουτ του απομακρύνθηκε από τον Τσίκα πάνω στην γραμμή.

Από την άλλη πλευρά, ο Βόλος έκλεψε τις εντυπώσεις γυρίζοντας πολύ ωραία τη μπάλα και έχοντας το μεγαλύτερο ποσοστό κατοχής (66%), χωρίς όμως να σημειώνεται κάποια στιγμή που να βρέθηκε κοντά στο να ανοίξει το σκορ.

Επίσης, στο 24′ είχαμε μια ιδιαίτερη στιγμή όταν οι παίκτες σταμάτησαν να παίζουν για περίπου 30 δευτερόλεπτα ως ένδειξη σεβασμού για τον αδικοχαμένο Κόμπε Μπράιαντ. Δεν διάλεξαν τυχαία το συγκεκριμένο λεπτό, θυμίζω πως ο θρύλος του παγκόσμιου μπάσκετ σε όλη τη διάρκεια της καριέρας του φορούσε τη φανέλα με τον αριθμό 24.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου είχαν αμφότερες οι ομάδες από μια καλή στιγμή. Στο 50′ οι γηπεδούχοι με τον Βιειρίνια να αστοχεί μέσα από την περιοχή και μετά από 1 λεπτό οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Μάντζη να πλασάρει από δύσκολη διαγώνια θέση και τη μπάλα να περνάει ξυστά από το δοκάρι.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ έδειχνε να έχει τον έλεγχο και να πατάει καλύτερα σε σχέση με το πρώτο μισό του αγώνα, χωρίς να γίνεται ιδιαίτερα απειλητικός. Ωστόσο, η βελτιωμένη εικόνα του απέδωσε καρπούς και στο 58′ κέρδισε πέναλτι μετά από το αντικανονικό μαρκάρισμα του Τσαούση πάνω στον Λημνιό. Ο Βιειρίνια το εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 1-0.

Στα υπόλοιπα 30 λεπτά του αγώνα και οι δύο ομάδες είχαν ρίξει τελείως τον αγωνιστικό τους ρυθμό, με αποτέλεσμα να μην γίνει τίποτα το αξιοσημείωτο. Μετά το σφύριγμα που σήμανε την λήξη της αναμέτρησης ακούστηκαν κάποιοι δυσανασχετισμοί από τις εξέδρες παρόλο που ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε νικητής.

Κίτρινες: Εσίτι

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Αουγκούστο, Μαουρίσιο (54′ Μπίσεσβαρ), Λημνιός, Μίσιτς, Βιεϊρίνια (87′ Εσίτι), Σβιντέρσκι (68′ Λάμπρου)

Βόλος: Γκαραβέλης, Οικονόμου, Δημόπουλος (83′ Τόρες), Βιγιάρες, Τσαούσης, Τσοκάνης, Μουνίθ, Ντεντάκης, Ράφαελ (77′ Λύρατζης), Μάντζης, Γκουαροτσένα