Ο Ράσφορντ νίκησε “μόνος του” την Τότεναμ

Για την 15η αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ή ο Ράσφορντ, μπορεί να πει κάποιος, νίκησαν με 2-1 την Τότεναμ. Ο Ράσφορντ έκανε την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν και “δεν κατάφερε” να πετύχει δύο γκολ, καθώς θα μπορούσε να είχε μεγαλύτερο αριθμό τερμάτων.

Προβάδισμα στους “Κόκκινους Διαβόλους” έδωσε ο Ράσφορντ στο 6′ και στο 39′ ο Άλι ισοφάρισε. Ο Ράσφορντ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του στο 49′, από το σημείο του πέναλτι.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ανέβηκε στην 6η θέση με 21 βαθμούς ενώ η Τότεναμ έμεινε στην 8η θέση με 20 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι στο πρώτο μέρος, αλλά οι Λονδρέζοι κατάφεραν στη μόνη φάση που δημιούργησαν, να σκοράρουν και να πάνε στα αποδυτήρια με το 1-1. Η ευρηματικότητα του Άλι ήταν αυτή που κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Η Γιουνάιτεντ πάντως έκανε ίσως την καλύτερη εμφάνιση της φετινής σεζόν σε αυτό το ημίχρονο.

Ο Ράσφορντ άνοιξε το σκορ στο 6′. Ο Σάντσεζ έχασε τη μπάλα, ο Άγγλος επιθετικός κέρδισε, μπήκε στη περιοχή και με δυνατό σουτ, νίκησε τον Γκαζανίγκα. Σημαντική ευθύνη από τον Αργεντίνο τερματοφύλακα (1-0).

Στο οριζόντιο δοκάρι του Γκαζανίγκα βρήκε η μπάλα, μετά από σουτ του Ράσφορντ στο 25′. Μάλιστα, έκανε και επέμβαση ο κίπερ των “Πετεινών”, για να βρει ύστερα στο οριζόντιο δοκάρι.

Από το πουθενά, ο Άλι ισοφάρισε με μαγικό τρόπο στο 39′. Σε μια φάση διαρκείας των φιλοξενούμενων, ο Άλι είδε τη μπάλα να έρχεται από ψηλά, με δύο αντιπάλους γύρω του στη μικρή περιοχή. Αυτός τους ξεπέρασε και από κοντά, κέρδισε τον Ντε Χέα (1-1).

Το δεύτερο ημίχρονο είχε μόνο το δεύτερο γκολ του Ράσφορντ. Πολύ φτωχό 45λεπτο, με την ομάδα του Μάντσεστερ να αρκείται σε παθητικό ρόλο μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ράσφορντ, φυλάγοντας τα μετόπισθεν, ενώ οι “Σπερς” δεν μπορούσαν να απειλήσουν τον Ντε Χέα με αξιώσεις.

Ο Σισοκό υπέπεσε σε παράβαση εντός περιοχής στο 47΄, πατώντας τον Ράσφορντ σε επέλαση του. Ο 22χρονος Άγγλος δεν είπε όχι στο 49′, στέλνοντας τη μπάλα στην αντίθετη πορεία του Γκαζανίγκα από την άσπρη βούλα (2-1).

Οι καθυστερήσεις έκαναν το ματς “ροντέο’ με τις δύο ομάδες να τρέχουν πάνω κάτω, αλλά με το σκορ να μην αλλάζουν.

Κίτρινες: Βινκς (13΄)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Γιανγκ, Μαγκουάιρ, Λίντελοφ, Γουάν-Μπισάκα, Φρεντ, ΜακΤόμινεϊ, Ράσφορντ, Λίνγκαρντ (87΄ Σο), Τζέιμς, Γκρίνγουντ (80΄ Περέιρα)

Τότεναμ (Μουρίνιο): Γκαζανίγκα, Βερτόνγκεν, Αλντεβάιρελντ, Σάντσεζ, Οριέ, Σισοκό (86΄ Λο Σέλσο), Γουίνκς (70΄ Νντομπελέ), Σον, Άλι, Λούκας (64΄ Έρικσεν), Κέιν