Με ψυχή “μαχητή” ο Βόλος έσωσε τον βαθμό

Πολύ σκληρός για να… “πεθάνει” αποδείχθηκε ο Βόλος κόντρα στην ΑΕΛ, σώζωντας τον έναν βαθμό.

Βόλος και ΑΕΛ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 στο Πανθεσσαλικό για την 7η αγωνιστική της Super League.

Σε ένα ματς άγριας ομορφιάς, αμφότερες οι ομάδες έμειναν με γλυκόπικρη γεύση, έχοντας εξασφαλίσει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κυριαρχία στην αρχή του πρώτου ημιχρόνου, όμως όσο κυλούσε ο χρόνος η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου κέρδιζε μέτρα, ενώ κατάφερε να πετύχει και γκολ, το οποίο όμως ακυρώθηκε.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα από την άσπρη βούλα, με τον Πινακά (50′), ενώ η ομάδα του Λόπεθ έμεινε και με έναν παίκτη λιγότερο. Ωστόσο, δεν τα παράτησε, το πάλεψε μέχρι τέλους και δικαιώθηκε, καθώς ισοφάρισε χάρις το γκολ του Δουβίκα (84′).

Αργότερα και συγκεκριμένα στο 85′ οι γηπεδούχοι είδαν να αποβάλλεται ακόμη ένας παίκτης τους, όμως οι “βυσσινί” δεν μπόρεσαν τον εκμεταλλευτούν.

Αυτή η ισοπαλία φέρνει τον Βόλο στην 3η θέση της βαθμολογίας με 12 βαθμούς, ενώ την ΑΕΛ στην 13η θέση με 2 βαθμούς.

Ο Βόλος μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, δείχνοντας τις διαθέσεις του από την αρχή, ενώ μάλιστα στο 4′ είχε και την πρώτη ευκαιρία του ματς, με τον Δουβίκα να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι και την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Μόλις 3 λεπτά μετά, η ΑΕΛ ισοφάρισε τις ευκαιρίες, όταν ο Μιλοσάβλιεβιτς επιχείρησε ένα αρκετά μακρινό σουτ, το οποίο πέρασε άουτ.Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό στα πρώτα λεπτά.

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ πιεστικοί και δημιουργούσαν συνεχώς τις προυποθέσεις για την επίτευξη ενός γκολ, έχοντας περιορίσει την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου αποκλειστικά στο δικό της μισό.

Αργότερα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κερδίσουν κάποια μέτρα στο γήπεδο και να κάνουν αισθητή την παρουσία τους και στην επίθεση. Μάλιστα, στο 38′ άνοιξαν το σκορ, με κεφαλιά του Μιλοσάβλιεβιτς, όμως το γκολ ακυρώθηκε μετά τη χρήση VAR λόγω οφσάιντ.

Μετά από την φάση του ακυρωθέν γκολ, οι “βυσσινί” είχαν ανέβει ακόμα πιο πολύ μες στο γήπεδο, ενώ λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με ένα πολύ καλό σουτ του του Φιλίπ στην κίνηση.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48′ η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι. Ένα τραγικό λάθος του Γκαραβέλη, έφερε τον Πινακά σε πολύ καλή θέση μες στην περιοχή και ο Μήτογλου τον ανέτρεψε αντικανονικά, βλέποντας και την δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Πινακάς ανέλαβε την εκτέλεση του, ευστόχησε και έκανε το 1-0.

Παρόλο που η ομάδα του Λόπεθ είχε βρεθεί πίσω στο σκορ, αλλά είχε μείνει και με παίκτη λιγότερο, έδειχνε να μην θέλει να το βάλει κάτω και προσπαθούσε μέσω κάποιων επιθέσεων να αντιδράσει.

Στο 61′ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Ντεντάκης βρέθηκε με την μπάλα σε καλό σημείο μες στην περιοχή, εξαπέλυσε ένα σουτ, όμως ο Νάγκι απέκρουσε εντυπωσιακά.

Ο Βόλος παρά το αριθμητικό μειονέκτημα μπορούσε να ελέγχει τον ρυθμό, όμως δεν κατάφερνε να γίνει απειλητικός. Ωστόσο, στο 83′ το κατάφερε και με αποτελεσματικό τρόπο, κάνοντας το 1-1. Ο Ουάρντα με μια κεφαλιά πάσαρε στον Δουβίκα και εκείνος από θέση τετ α τετ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ύστερα από μόλις 2 λεπτά, οι γηπεδούχοι έμειναν με εννιά παίκτες. Ο Ριένστρα αντίκρισε την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης, Αναστάσιος Σιδηρόπουλος, για ένα σκληρό μαρκάρισμα κόντα στο κέντρο του γηπέδου, διευρύνοντας το αριθμητικό μειονέκτημα της ομάδας του.

Κόκκινες: Μήτογλου

Κίτρινες: Ντεντάκης, Μήτογλου, Μπαριέντος – Μιχαήλ, Μιλοσάβλιεβιτς, Τόρζε, Μπέρτος

Βόλος: Γκαραβέλης, Ντεντάκης (69′ Γκουαροτσένα), Μήτογλου, Σάντσες, Φερράρι, Ριένστρα, Μπαριέντος, Περέα (46′ Τσοκάνης), Μαρτίνες (69′ Μπαρτόλο), Ουάρντα, Δουβίκας (88′ Κιάκος)

ΑΕΛ: Ναγκι, Ηλιάδης (89′ Κωστή), Μουζεκ, Μιχαήλ, Μπέρτος, Σπαρβ, Μιλοσάβλιεβιτς, Νικολιάς (63′ Σεσέροβιτς), Στελιάνο (81′ Μαιδανός), Πλατέλλας (63′ Ντουρμισάι), Πινακάς (81′ Τόρζε)