Ο Ζέκα ”καθάρισε” για Κοπεγχάγη, προκρίθηκε με …ήττα ο Ερυθρός Αστέρας

Για τον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς λιγκ, προκρίθηκαν oι Ρόζενμποργκ, Ερυθρός Αστέρας, Κοπεγχάγη, Μάριμπορ και Καραμπάχ.

Με ένα καταπληκτικό γκολ (σουτ έξω από την περιοχή) του Κάρλος Ζέκα στο 52ο λεπτό, η Κοπεγχάγη επιβλήθηκε και στη Δανία της ουαλικής Νιου Σέιντς και προκρίθηκε με δύο νίκες.

Ο Ερυθρός Αστέρας κράτησε στη Φινλανδία απέναντι στην Ελσίνκι και προκρίθηκε, παρά την ήττα του (1-2).

Στο πιο δραματικό παιχνίδι της βραδιάς, η Μάριμπορ σκόραρε στο 117΄ με τον Κρέτου και πήρε την πρόκριση από την ΑΙΚ στην παράταση με 3-2.

Η Ρόζενμποργκ επέβαλε το νόμο του «Λέρκενταλ» απέναντι στην ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, τη νίκησε 2-0 και προκρίθηκε, υπερκαλύπτοντας την ήττα του πρώτου παιχνιδιού, ενώ η Καραμπάχ είχε εύκολο έργο απέναντι στην Ντάνταλκ καθώς επικράτησε με 3-0.

Τα αποτελέσματα της Τετάρτης (31/7):

Ελσίνκι – Ερυθρός Αστέρας 2-1 (46′ Ντάχλστομ, 92′ Ρίσκι – 56′ Γιόβαντσιτς)

ΑΙΚ Στοκχόλμης – Μάριμπορ 3-2 (4′ Κάρλσον, 61′ Λάρσον, 93′ Ελιουνούσι – 48′ Κότνικ, 117′ Κρέτου)

Καραμπάχ – Ντάνταλκ 3-0 (12′, 87′ Ρομέρο, 76′ Αΐλτον)

Ρόζενμποργκ – Μπάτε 2-0 (73′ πεν. Χέλαντ, 85′ Σόντερλουντ)

Κοπεγχάγη – Δε Νιου Σεντς 1-0 (52′ Ζέκα)