Οδυνηρή ήττα για την Τσέλσι στο Όλντ Τράφορντ

Για την πρώτη αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η Μάντσετσερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 4-0 επί της Τσέλσι στο «Όλντ Τράφορντ».

Η Γιουνάιτεντ μπήκε με το δεξί στις υποχρεώσεις της στο Αγγλικό πρωτάθλημα, γκολ για τον Τζέιμς στο ντεμπούτο του. Με το αριστερό μπήκε  ομάδα του Λάμπαρντ  παρόλο που μπήκε δυναμικά.

Στο πρώτα λεπτά του πρώτου ημίχρονου οι λονδρέζοι μπήκαν δυναμικά απειλώντας πρώτοι μόλις στο 4’ με το δοκάρι του Είμπραχαμ, στο ριμπάουντ ο Πέδρο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ντε Χεα.

Οι γηπεδούχοι στο 7’απείλησε με τον Μαρσιάλ έπειτα από το αμυντικό λάθος των μπλέ, η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Κέπα.

Με την συμπλήρωση 10’ η Τσέλσι είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων όμως δεν μπορούσαν να νικήσουν τον Ισπανό πορτιέρο της Γιουνάιτεντ. Στο 12’ο Μέισον Μαουντ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Ντε Χεα που ήταν σε ετοιμότητα.

Στο 16’ η Μάντσετσερ Γιουνάιτεντ κέρδισε πέναλτι, έπειτα από την ανατροπή του Ράσφορντ από τον Ζουμά, ο Άγγλος ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα κάνοντας το  1-0 (18’).

Μετά το γκολ οι κόκκινοι διάβολοι  πάτησαν το γκάζι και πίεζαν την άμυνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι ήταν επιρρεπείς στα λάθη. Προς το τέλος του ημιχρόνου η Τσέλσι άγγιξε την ισοφάριση αρκετές φορές με αποκορύφωμα το δοκάρι του Έμερσον.  Με τον 0-1 πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η Τσέλσι απείλησε πρώτη με τον Πέδρο στο 51΄ χωρίς αποτέλεσμα. Ένα λεπτό αργότερα Ράσφορντ σούταρε αλλά η μπάλα πήγε στα σώματα. Στην συνέχεια ο Έμερσον στο 55’ εξαπέλυσε κεραυνό από τα πλάγια όμως ο Ντε Χεα έδιωξε με υπερένταση.

Το 2-0 το σημείωσε ο Μαρσιάλ στο 65’, ένα λεπτό αργότερα ο Ράσφορντ έκανε το 3-0 κόβοντας και άλλο τα πόδια του συνόλου του Λάμπαρντ. Στο 80’ ήταν σειρά του Τζέιμς να γραφτεί στον πίνακα των σκόρερς κάνοντας το τελικό 4-0,  ονειρικό ντεμπούτο για τον Ουαλό άσο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ με τους μπέμπηδες.

Οι συνθέσεις των ομάδων :

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γουάν-Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο, ΜακΤόμινεϊ, Πογκμπά, Περέιρα (74’ Τζέιμς), Λίνγκαρντ (86’ Μάτα), Ράσφορντ (86’ Γκρίνγουντ), Μαρσιάλ

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Ζουμά, Έμερσον, Κόβατιτς, Ζορζίνιο (73’ Καντέ), Μάουντ, Μπάρκλεϊ (58’ Πούλισιτς), Πέδρο, Έιμπραχαμ (66’ Ζιρού)