Οδυνηρή ήττα για την ΑΕΚ

Βαριά ήττα από την Τραμπζονσπόρ με 1-3 γνώρισε η ΑΕΚ στην πρώτη μεταξύ τους μάχη για τα playoffs του Europa League, στο άδειο Ολυμπιακό Στάδιο λόγω της τιμωρίας της Ένωσης που προήλθε από τα επεισόδια που είχαν συμβεί στο ματς των “κιτρινόμαυρων” με τον Άγιαξ στο Champions League πέρυσι.

Το μοναδικό γκολ της Ένωσης πέτυχε ο Μαρκο Λιβάγια, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Εκουμπάν σημείωσε χατ-τρικ, πετυχαίνοντας την ανατροπή και «διαλύοντας» κάθε ελπίδα πρόκρισης της ΑΕΚ  στους ομίλους της διοργάνωσης. Χαμένο πέναλτι είχε η Τραμπζονσπόρ με τον Σόσα. Βαρύ το κλίμα για τον Καρντόσο…

Αξίζει να σημειωθει πως το γκολ του Μάρκο Λιβάγια στο 4ο λεπτό είναι το γρηγορότερο που βάζει η ΑΕΚ στην Ευρώπη μετά τις 5 Νοεμβρίου 2009, όταν είχε σκοράρει στο 1ο λεπτό στο 2-2 με τη Μπάτε Μπορίσοφ.

Με το δεξί και το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα είχε η ΑΕΚ, μόλις στο 4΄ο Μάρκο Λιβάγια άνοιξε το σκορ. Ο Λόπεζ γύρισε έξυπνα από αριστερά, ο Κροάτης έπιασε το πλασέ στην κίνηση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 11΄η Ένωση είχε ακόμα μια καλή στιγμή στην αναμέτρηση αυτή τη φόρα με τον Ολιβέιρα, μετά την πάσα του Λιβάγια, ο Πορτογάλος επιχείρησε το σουτ, ωστόσο ο Τσακίρ με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε.

Στο 17΄ ήταν η πρώτη στιγμή που απείλησε η Τραμπζονσπόρ τα καρέ του Μπάρκα, ο Εκουμπάν μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Ο διαιτητής στο 24΄ υπέδειξε πέναλτι για αντικανονικό μαρκάρισμα του Βράνιες στον Νόβακ. Ο Σόσα ανέλαβε την εκτέλεση. όμως η μπάλα τράνταξε τη συμβολή των δοκών, με το αποτέλεσμα να μένει υπέρ των «κιτρινόμαυρων». Από την πλευρά της ΑΕΚ ,οι διαμαρτυρίες ήταν έντονες, καθώς πιστεύουν πως ο διαιτητής υπέδειξε λανθασμένα πέναλτι σε βάρος του Βράνιες.

Τέσσερα λεπτά αργότερα στο 28΄ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Ενουακέμε έκανε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στον Νόβακ, από εκεί κατέληξε στον Εκουμπάν, ο οποίος από θέση βολής νίκησε τον Μπάρκα για το 1-1.

Τα λάθη της άμυνας της ΑΕΚ της κόστισαν ακόμα ένα γκολ στο 44΄ ο Εκουμπάν μετά την εκτέλεση κόρνερ του Σόσα, νίκησε στον αέρα τον Σιμόες και σκόραρε για το 1-2.

Παρά την κατοχή και τις αρκετές επισκέψεις στην εστία του Τσακίρ, η λάθος αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ της κόστισε και η ανάπαυλα βρήκε την Ένωση πίσω στο σκορ με 1-2.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η ΑΕΚ προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο οι Τούρκοι κατάφεραν να τους εγκλωβίσουν με την άμυνα τους.

Τα λάθη στην άμυνα της ΑΕΚ ήταν αρκετά, με αποτέλεσμα η Τραμπζονσπόρ να πατάει όποτε ήθελε στην περιοχή του Μπάρκα. Στο 70′ ο Ουμούρ πέρασε κάθετη πάσα στον Εκουμπάν, ο Γκανέζος βρέθηκε τετ α τετ από τον Μπάρκα και σκόραρε με πλασέ για το τελικό 1-3.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι στο βαρύ αποτέλεσμα εις βάρος της ΑΕΚ, με την Ένωση να ελπίζει πλέον μόνο σε θαύμα για τον επαναληπτικό αγώνα την ερχόμενη εβδομάδα στην Τουρκία.

Σκόρερ: 4΄ Λιβάγια / 28΄,44, 70΄Εκουμπάν

Κίτρινες : Λιβάγια, Βράνιες

ΑΕΚ: Μπάρκας, Λόπες, Σβάρνας, Βράνιες, Παουλίνιο, Σιμόες(62΄Κρίστισιτς), Σιμάο, Βέρντε(65΄Ζεράλδες), Λιβάγια, Μάνταλος, Νέλσον Ολιβέιρα(83΄Γιακουμάκης)

Τραμπζονσπόρ: Τσακίρ, Νόβακ, Χοσεϊνί, Τούρκμεν, Ζοάο Περέιρα, Σόσα, Πάρμακ, Ενουακαέμε, Εκουμπάν, Αμπντουλκαντίρ Ουμούρ, Σέρλοθ