ΟΦΗ-ΑΕΚ: “Διπλό” τίτλου στην Κρήτη

Παρά τις πολλές απουσίες, η ΑΕΚ πήρε διπλό στην Κρήτη επί του ΟΦΗ και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1, η ΑΕΚ επικράτησε με 0-3 του ΟΦΗ στο Γεντί Κουλέ και ανέβηκε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Νορντίν Άμραμπατ (43’, 49′) και Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς (62′) σημείωσαν τα γκολ της ομάδας του Ματίας Αλμέιδα που προσπέρασε στην κορυφή τον Παναθηναϊκό.

Η Ένωση κατέβηκε στην Κρήτη χωρίς του δύο βασικούς της επιθετικούς και αγωνίστηκε ουσιαστικά με τους Τσούμπερ και Πινέδα στην κορυφή της διάταξης. Αυτές οι ελλείψεις φάνηκε αρχικά να επηρεάζουν τους “κιτρινόμαυρους” ενδεικτικό είναι πως η πρώτη τους τελική ήταν στο 13ο λεπτό με το διαγώνιο σουτ του Τσούμπερ που μπλόκαρε ο Μανδάς. Ο ΟΦΗ που περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο απείλησε στο 18ο λεπτό με την κεφαλιά του Ντίκο μετά το γύρισμα του Μπαλογιάννη το οποίο δεν είχε θετική κατάληξη για τους Κρητικούς.

Ο ΟΦΗ είχε διαβάσει καλά το παιχνίδι της ΑΕΚ και την ανάγκαζε να ψάχνει το γκολ από τα πλάγια με σέντρες. Σε μία τέτοια, στο 22ο λεπτό, ο Γκατσίνοβιτς κέρδισε κόρνερ, ο Σέρβος ανέλαβε την εκτέλεση με τον Μουκουντί να νικάει τους πάντες στον αέρα, να πιάνει την κεφαλιά που μάζεψε με ευκολία ο Μανδάς.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Γκατσίνοβιτς κινήθηκε από τα αριστερά, συνέκλεινε, έκανε το πλασέ που ανάγκασε τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ σε εξαιρετική επέμβαση σε κόρνερ.

Η ΑΕΚ βρήκε το τέρμα που έψαχνε στο 43ο λεπτό με δράστη τον Νόρντιν Άμραμπατ. Ο καλύτερος παίχτης της ΑΕΚ στο ματς Πέτρος Μάνταλος εκτέλεσε γρήγορα το φάουλ που κέρδισαν οι κιτρινόμαυροι με πάσα στον Άμραμπατ μέσα στην περιοχή και ο Μαροκινός με δυνατό σουτ που κόντραρε στον Πασαλίδη έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Πριν την λήξη του ημιχρόνου, ο ΟΦΗ είχε δύο σημαντικές στιγμές. Αρχικά, το σουτ του Μπάκιτς από πλεονεκτική θέση έδιωξε ο Αθανασιάδης σε κόρνερ και ύστερα ο Έλληνας Κίπερ απομάκρυνε το πολύ καλό τελείωμα του Μπαλογιάννη.

Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Ένωση πήρε προβάδισμα δύο γκολ με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του  Νόρντιν Άμραμπατ. Η ΑΕΚ κέρδισε κόρνερ, η άμυνα του ΟΦΗ απομάκρυνε την μπάλα εκεί που βρισκόταν ο Γιόνσον που έκανε το γύρισμα στην περιοχή, η άμυνα του ΟΦΗ έδιωξε πάνω στον Μαροκινό που με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, τέρμα το οποίο επικυρώθηκε από τον VAR μετά τον έλεγχο του για αντικανονική θέση του Βίντα που συμμετείχε στην φάση.

Στο 55ο λεπτό, ο ΟΦΗ και πιο συγκεκριμένα ο Μπάγιτς πήγε να βάλει το γκολ της χρονιάς καθώς ο μέσος της ομάδας του Ηρακλείου προσπάθησε να κρεμάσει τον Αθανασιάδη με σουτ από το ημικύκλιο του κέντρου και ανάγκασε τον τερματοφύλακα της Ένωσης να παραχωρήσει κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ντίκο μπήκε στην περιοχή αλλά το τελείωμα του ήταν άστοχο.

Οι φιλοξενούμενοι κλείδωσαν την νίκη τους στο 62ο λεπτό με τον Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς. Ο Πέτρος Μάνταλος πήρε την μπάλα στον χώρο του κέντρου και με εξαιρετικό σλάλομ βρέθηκε έξω από την περιοχή πάσαρε στον επερχόμενο Γκατσίνοβιτς με τον Σέρβο να γράφει το τελικό 0-3 και να σκοράρει για έβδομη φορά την φετινή σεζόν.

Στην συνέχεια, το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον ΟΦΗ να προσπαθεί να βρει το γκολ της τιμής, αλλά οι τελικές των Μεγιάδο στο 73′, του Μπάκιτς στο 80′ και του Μοσκέρα στο 95′ να μην έχουν αίσια κατάληξη για τους Κρητικούς

Ωστόσο, η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία στο 85ο λεπτό με τον Φαν Βερτ να διευρύνει το προβάδισμα της, αλλά ο Ολλανδός νικήθηκε από τον Μανδά.

Σκόρερ: 43′,49′ Άμραμπατ, 62′ Γκατσίνοβιτς

Kίτρινες: 34′ Μπάκιτς, 52′ Λάρσον, 72′ Ντίκο – 34′ Βίντα, 76′ Άμραμπατ

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Διαμαντής, Πασαλίδης, Τοράρινσον, Λάρσον (89′ Μαρινάκης), Μεγιάδο, Ντιουσέ, Μπαλογιάννης (67′ Μπιφουμά), Μπάκιτς (89′ Τσιλιανίδης), Τοράλ (67′ Μοσκέρα), Ντίκο (74′ Γκρόνινγκ)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Γιόνσον, Άμραμπατ (78′ Ελίασον), Πινέδα (76′ Φράνσον), Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος (82′ Σιντιμπέ), Τσούμπερ (82′ Βαν Βερτ).